Lekari otkrili iznenađujući efekat omiljene salate Srba

Najnovije istraživanje otkrilo je kako turšija utiče na zdravlje.

Namirnice koje nastaju fermentacijom poput kiselog kupusa, turšije, jogurta, kefira, smatraju se zdravom hranom. Spremanje turšije i kiseljenje hrane jedan je od najstarijih načina konzerviranja i čuvanja hrane. Turšija obnavlja narušeni balans bakterija u crevima, poboljšava metabolizam, probavu, imunitet, reguliše krvni pritisak i holesterol, ublažava kožne probleme i poboljšava raspoloženje…

Prednosti je mnogo. Ipak, najnovije istraživanje došlo je do iznenađujućeg efekta turšije. Ne samo da može da smanji stres jer deluje umirujuće na vaše živce, već poboljšava i san. Lekari su podelili učesnike u dve grupe koje su poštovale različite dijete. Prva je prešla na ishranu koja je pratila piramidalnu šemu, a druga je zamoljena da jede „psihobiotsku dijetu“ koja uključuje veliku količinu prebiotičke i fermentisane hrane.

Druga grupa je morala strogo da se pridržava dnevnog jelovnika koji se sastojao od dve do tri porcije fermentisane hrane. One su uključivale kiseli kupus, kefir i turšiju. Nakon toga, ova grupa je jela pet do osam porcija žitarica i šest do osam porcija voća i povrća koje je bogato probiotičkim vlaknima. One su uključivale jabuke, banane, kupus i luk.

Iako su obe grupe primetile da im se san poboljšao, rezultati su pokazali da su učesnici koji su jeli psihobiotičku hranu takođe doživeli smanjenje količine i intenziteta stresa pod kojim su možda bili u to vreme. Osim toga, nivo percipiranog stresa išao je sve niže što je učesnik više pratio psihobiotičku ishranu, koja uključuje mnogo turšije.

O turšiji je jednom prilikom govorila i nutrcionistkinja Tanja Olajdžija.

„Domaća turšija je fantastičan izvor vitamina i vlakana i pravi potrebnu ravnotežu na, u ovo doba godine, često preobilnim trpezama. U procesu fermentacije povrće dobija i dodatne vitamine, te je tako turšija izvor vitamina K, B vitamina, naročito važnog i retkog u biljnoj hrani, B12. Osim toga, turšija je pravo bogatstvo probiotskih kultura koje čine čuda za naš digestivni trakt – olakšavaju varenje, sprečavaju konstipaciju, gasove i nadimanje. Prirodni probiotici postaraće se i za jačanje našeg imunog sistema, uravnotežiće nivo holesterola i delovati preventivno na kancer debelog creva i druge hronične bolesti“, objasnila je Olajdžija.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.