Krupajsko vrelo predstavlja jednu od prirodnih retkosti, koja svakog posetioca oduševi svojom lepotom, izvire ušuškano ispod planine Beljanice, između sela Milanovac i Krupaja u homoljskom kraju.
Neverovatan je spoj mirne i prozirne vode i vodopada koji samo posle nekoliko metara pravi šum. U dnu jezera se vidi pećina do pola u vodi koja sa refleksijom Sunca pravi oblik punog srca.
Nekada je na ovom mestu voda u mlazovima izvirala iz pećine. Izgradnjom brane drastično se menja prvobitni izgled vrela. Ovaj prvobitni izvor je potopljen, i sada je vidljiv samo jedan deo ispred pećine.
Krupajsko vrelo je mesto na kome nastaje Krupajska reka. Ona se kasnije uliva kod Krepoljina u reku Mlavu kao njena leva pritoka. Najpre otiče prema severu na dužini od 130 metara, a potom skreće prema zapadu i nakon 300 metara se uliva u Krupajsku reku.
Uvala koja je tu postoja se napunila vodom čime smo dobili jezerce 40 metara dugo i široko 17 metara, čija se providnost kreće od 1 metra pa do maksimalnih pet do šest metara. Okruženo je šumom i u podnožju Beljanice predstavlja pravi egzotični prizor sa svojim promenljivim nijansama zelene i plave.
U blizini vrela se nalazi i izvor vode sa temperaturom od 26 °C. Oba izvora su proglašena spomenicima prirode od nacionalnog značaja.
Krupajsko vrelo spada u grupu kraških vrela, a temperatura vode kreće se od 9 do 11°C. Čist planinski vazduh, šume i bistre vode odlike su kraja u kom se Krupajsko vrelo nalazi. Lekovite vode termalnog izvora mešaju se sa hladnom izvorskom vodom Krupajskog vrela i upotpunjuju sliku ovog predela koji će vas oduševiti svojim magičnim prizorima.
U istraživanjima koja su vršena ronioci su se spustili na 123 metra dubine gde su prolazili kroz čitav lavirint podzemnih krakova. Koristili su kanape kako bi mogli da se vrate na površinu. Dakle, nije samo fascinantno spolja već i ispod svoje površine.
Vrelo je najbolje posetiti leti ili u proleće, posebno oko podneva kada je sunce u zenitu i tada ćete doživati pravu prirodnu magiju i videti vrelo tirkizne boje.
Među zanimljivostima vezanim za Krupajsko vrelo izdvajamo da poreklo vode Krupajskog vrela nije poznato, jer ni jedan aktivni potok ne puni vodu Krupajskog vrela.
Još uvek nije tačno utvrđena dubina, istraživanja su pokazalo je da bi vrelo moglo biti duboko čak 123 metara.
Temperatura vode kreće se od 9 do 11 stepeni celzijusa. Vrelo se nalazi na nadmorskoj visini od 220 metara.
Krupajsko vrelo ima status spomenika prirode u Srbiji, ali zemljište na kojem se nalazi je u privatnom posedu porodice Petrović.
Do Krupajskog vrela se ide autoputem ka Požarevcu, preko Svilajnca i Despotovca i tu ste. Put koji vodi do Krupajskog vrela prolazi pored manastira Manasija. Nakon nekih 30 kilometara, posle znaka za Krupajsko vrelo, skrene se desno.
Prolazeći pored stare vodenice, dolazite do uzanog puta uz zid od stene, gde se nalaze bazeni sa duguljastim pastrmkama.
Nastavljate dalje šumskom stazom i pred vama će se ukazati vrelo. Plava boja vode je savršeno uklopljena i zelenilo u okolini i čini mesto nestvarnim.
Sa leve strane je restoran. Pravo gledate u staru vodenicu. Prolazi se iza nje do uske staze sa nekoliko stepenica. Prva pomisao je da je staza prilično neobeležena i nekako zapuštena.
Sa desne strane je nekoliko ribnjaka, a putić kojim se hoda je veoma uzak, kao da hodate po širem zidu. Ali sam pogled na boju vode i šum vodopada čine da poželite da nikad ne odete sa tog mesta.
Legenda kaže da se u Homoljskim planinama nalazi blago na dnu zlatne pećine za kojim meštani ovog kraja i danas neumorno tragaju.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.