Kuća novosadskih boema u Dunavskoj ulici (VIDEO)

NOVI SAD – Kuća u Dunavskoj ulici u Novom Sadu na broju 21 je poznata po tome što se u njenom prizemlju tokom druge polovine devetnaestog veka nalazila kafana „Crni jarac“.

U pitanju je spratna kuća sa osnovom nepravilnog pravougaonika, koja nosi stilske odlike baroka.

Naime, godina gradnje nije poznata pa se na osnovu stilskih karakteristika objekta smatra da pripada starijem graditeljskom sloju 18. veka.

U Buni je, kao svim kućama u Dunavskoj, krov izgoreo a sprat znatno oštećen, pa je današnji oblik dobila u velikoj obnovi početkom 1850-ih.

Krov uličnog dela kuće je na dve vode, a kratko levo dvorišno krilo krovom na jednu vodu. Ulični deo pokriven je biber crepom, a dvorišno falcovanim crepom.

U središtu ulične fasade je plitak rizait sa tri vertikale otvora i uskim pešačkim ulazom u sredini.

U prizemlju kuće, postavljeni simetrično u odnosu na pešački prolaz, nalaze se dva lokala.

Jedan je zlatar „Filigran“, u kojem se i danas može videti kako su tokom osamnaestog i početkom devetnaestog veka izgledali novosadski dućani, a drugi je bife „Ribar“, svojevrsni „čuvar vatre“ kafanskog i boemskog života ovog mesta.

Posebno su vredna stara drvena krila sa okovima i šarkama od kovanog gvožđa na otvorima levog lokala.

Bočno od rizalita sa svake strane se nalazi po jedan simetrično postavljen prozor izloga. Konstrukcija otvora prizemlja je takva da se iznad nalazi glavna greda koja nosi čitavu tavanicu, sa obrubima od kvadera ružičastog kamena.

Na spratu je na rizalitu centralno postavljen jedan prozor flankiranim jonskim pilastrima. Levo i desno od njega nalazi se još po jedan prozor na rizalitu, oko kojih je fasadno platno horizontalno fugovano, a van rizalita po jedan kibic-fenster sa svake strane.

Sve prostorije u prizemlju su pod svodnim konstrukcijama tipa poluoblice i pruske kape.

U kafani „Crni jarac“ koja se tu nalazila su se sastajali novosadski boemi, pisci i slikari.

Na spratu kuće je 1874. godine stanovao Vasa Pelagić, predstavnik utopijskog socijalizma kod Srba u drugoj polovini 19. veka, prosvetni radnik i narodni lekar.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.