Na severnim obroncima Fruške gore zasadi vinove loze nalaze se u fazi od cvast jasno vidljiva (BBCH 53) do faze cvast nabubrela (BBCH 55). Prema trenutnoj vremenskoj prognozi za naš region se od četvrtka najavljuje višednevni kišni period, koji u kombinaciji sa prognoziranim temperaturama može da stvori povoljne uslove za ostvarenje infekcije od strane gljive prouzrokovača plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola).
Sa ciljem sprečavanja ostvarenja infekcije proizvođačima se, pred najavljene padavine, preporučuje primena nekog od navedenih fungicida: Mikal flash ili Momentum F (fosetil-aluminijum+folpet) u koncentraciji 0,3-0,4%.
Sa ciljem zaštite od gljive prouzrokovača pepelnice vinove loze (Erysiphe necator) proizvođačima se preporučuje primena hemijskih mera zaštite nekim od navedenih fungicida:
* Stroby DF, Asena, Talendo (kresoksim-metil) u količini 0,2 kg/ha ili
* Akord, Riza 250 EC, Lira (tebukonazol) u količini 0,4 l/ha ili
* Sekvenca (difenokonazol) u koncentraciji 0,012% ili
* Cyflamid (ciflufenamid) u količini 0,5 l/ha
Pročitajte još:
Voskiranje jabuka
Voskiranje plodova jabuke je proces koji se često primenjuje u savremenom voćarstvu. Razlozi za to su brojni, ali kupci su prilično nepoverljivi kada su voskirane jabuke u pitanju, i često se postavlja pitanje – koliko su takvi plodovi bezbedni za jelo. Pre svega, treba napomenuti da jabuke prirodno stvaraju zaštitni voštani sloj – kod nekih sorti je to manje, a kod nekih više izraženo (npr. Greni Smit). Tokom pakovanja se plodovi peru, pa se voštani sloj u izvesnoj meri uklanja, zato slobodno možemo reći da je voskiranje vid nadoknade prirodnog zaštitnog sloja. Voskiranje ima zaštitnu ulogu, a primenjuje se i […]
Opširnije
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.