Kovin: Ceremonija kraj spomenika Mira i razumevanja

KOVIN – Povodom 12. novembra, Dana oslobođenja Kovina u Prvom svetskom ratu i uoči državnog praznika – u organizaciji Opštine Kovin i Udruženja potomaka ratnika oslobdilačkih ratova Srbije 1912-1918. i poštovalaca Kovin održana je tradicionalna ceremonija polaganja venaca kraj spomenika Mira i razumevanja na Vojničkom groblju u Kovinu.

U ime lokalne samouprave, delegaciju je predvodio zamenik predsednice opštine Ratko Mosurović, koji se i obratio prisutnim predstavnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, ambasade Republike Austrije u Beogradu, Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo, predstavnicima boračkih organizacija, đacima, nastavnicima, predstavnicima opštinskih ustanova, organizacija i preduzeća.

 

Ratko Mosurović (Izvor: Opština Kovin)

 

„Kao lokalna samouprava smo se jasno opredelili da podržimo posebnom godišnjom ceremonijom odavanje počasti ratnicima sa raznih strana, koje je sudbina zauvek spojila na tlu kovinskom, zajedno sa našim udruženjem koje neguje tradiciju srpske vojske iz tog herojskog vremena. Ovo mesto činimo znamenitim, kao što je i proglašeno od Vlade Republike Srbije, kao mesto od posebnog kulturnog i istorijskog značaja. Prisustvo brojnih delegacija i ovoga puta potvrđuje vrednost tolerancije i uvažavanja nacionalnih, verskih i svih drugih različitosti. I zato verujemo i znamo da ovde sahranjeni ratnici počivaju u miru“, rekao je između ostalog Mosurović.

Parastos su služili najpre sveštenici SPS u Kovinu, a potom i sveštenik Rimokatoličke crkve.

 

 

Pored državnih delegacija i izaslanika odbrane ambasade Austrije u Srbiji, pukovina Kristijana Smuteka, vence su položile i delegacije Crvenog krsta Kovin, Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo, SUBNOR-a Kovin, udruženja potomaka ratnika i poštovalaca iz Kovina, Smedereva, Požarevca, Lipa, Miloševca, zatim delegacije Doma zdravlja Kovin, Bolnice Kovin, Rudnika Kovin, Vodoprivrednog društva Tamiš-Dunav Pančevo – dtd Kovin, JP „Kovin-gas“, MZ Skorenovac, Prve i Druge MZ Kovin, Gimnazije isrednje stručne škole „Branko Radičević“ Kovin, PU „Naša radost“ Kovin, Biblioteke „Vuk Karadžić“ Kovin, Turističke organizacije opštine Kovin.

Podsetimo, na lokaciji Vojničkog groblja u Kovinu sahranjeni su posmrtni ostaci ratnika suprotstavljenih vojski koji su stradali u borbama oko Smedereva 1915. godine, a većina njih preminula je od posledica ranjavanja u tadašnjoj bolnici Crvenog krsta u Kovinu.

U 60 zajedničkih humki sahranjeno je tada oko 500 srpskih i austrougarskih vojnika koje je ratna sudbina zauvek spojila na tlu Banata.
Delegacija lokalne samouprave položila je venac i kraj spomen-obeležja internircima stradalim u požaru u tranzitnom logoru Svilara u Kovinu krajem Velikog rata.

 

Vojničkog groblje u Kovinu (Opština Kovin)

 

Obeležavanje Dana oslobođenja Kovina u Velikom ratu – 12. novembra, upravo na ovaj datum (ove godine „pada“ u subotu), biće upotpunjeno svečanim prigodnim programom u Centru za kulturu Kovin, duodramom „Patrijarh Pavle – Biti čovek među ljudima i neljudima“ u izvođenju glumaca Aleksandra Dunića i Milana Malbaše. Predstava počinje u 17.00 časova a ulaz je slobodan za sve zainteresovane sugrađane.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.