Kornet EM najbolji protivoklopni sistem u Vojsci Srbije

Bojišta 21. veka,  dokazala su da tenkovi i oklopna vozila postaju sve ranjivija za nove sisteme i projektile za protivoklopnu borbu. Relativno jeftine rakete koje koštaju par hiljada dolara, sposobne su da unište moderne tenkove koji koštaju nekoliko miliona dolara.

Jedan od najboljih sistema za protivoklopnu borbu je “Kornet EM”.

Vojska Srbije od nedavno poseduje sistem i rakete “Kornet EM” Ruske proizvodnje. Do sada je Vojska Srbije posedovala mnogobrojne lansere Sovjetske proizvodnje, od kojih je najpoznatiji “Fagot”. Njegovu moć najbolje ilustruje podatak da je zadavao veliku glavobolju NATO stratezima prilikom agresije na Srbiju. U slučaju eventualne kopnene intervencije na Kosmetu, ove rakete bile bi pogubne za NATO tenkove. A vojska Jugoslavije imala je 250 sistema spremnih da spreče invaziju…

Takođe po licenci Srbija proizvodi modernizovane rakete “Maljutka T5”

Drastičan iskorak

Kao što smo već rekli sistem “Kornet EM” Ruske je proizvodnje i odlikuje ga velika probojna moć.

“Kornet” je sposoban da penetrira  1.300 milimetara homogenog čelika, posle probijanja ERO oklopa, odnosno sposoban je da uništi bilo koji savremeni tenk. Pored velike vatrene moći, poseduje i zapanjujući domet do 10 kilometara, što je značajno bolje u odnosu na konkurente, kako sa zapada, tako i sa istoka.

Foto: Wikipedia

Pored redovne  bojeve kumulatine glave koja služi za borbu protiv tenkova i oklopnih vozila, postoji i verzija sa termobaričnom bojevom glavom. Zapravo ovde su u pitanju 2 bojeve glave – prva koja može da probije 3 metra armiranog betona (!) i druga koja potom uništava sve u objektu po kome je dejstvovano. Služi za gađanje bunkera, komandnih mesta…

Kornet u standardnoj varijanti je na tronožcu na koji se montira kontejner sa bojevom glavom.

Opslužuju ga dva vojnika, a posle ispaljivanja, projektil se sam navodi na cilj (“fire and forget” sistem).

Takođe može se montirati na razna vozila, helikoptere, dronove, a dejstvo se može vršiti po svim oklopnim i neoklopnim vozilima, bunkerima, niskoletećim ciljevima, kao i po pešadiji koja se grupisala.

Dokazan u borbi

Kornet je učestvovao u mnogim sukobima širom sveta. Prva borbena primena bila mu je u Libanu 2006. godine, kada su boric Hezbolaha uspeli da unište veliki broj Izraelskih “Merkava 3 i 4” tenkova, za koje su Izraelci tvrdili da su neuništivi.

Primenu je našao i u Iraku, Siriji, Libiji, Jemenu, Ukrajini…

Tokom ovih sukoba kornet uspeva da “skine skalp” najpoznatijim svetskim tenkovima, pa tako u Iraku uništava Američke tenkove “Abrams M1A1 i M1A2”. Od korneta su stradala i američka borbena vozila “Bredli”. “Abrams” tenkovi ništa bolje nisu prošli u odmeravanju snage sa Kornetom u Jemenu.

Takođe je u Iraku uništen i Britanski tenk “Čelendžer”.

U Siriji Kurdi Kornetom uništavaju Turske Leopard 2A4 nemačke proizvodnje i mnoga oklopna vozila.

Konačno u trenutnom sukobu u Ukrajini, listi uspešnog “odstrela”, Kornet dodaje i Ukrajinske tenkove T-80 Bulut.

Kornet i konkurencija

Nemože se sa sigurnošću tvrditi koji i čiji sistem bolji. U žestokoj konkurenciji koju Kornetu čine Britanski “NALW” Izraelski “Spajk” Nemački “Pancerfaust” i naveliko i naširoko hvaljeni Američki “Javelin”, Kornet ipak ima prednost u dometu i probojnosti. Takođe cena je drastično manja, a i Kornet je univerzalna platforma koja može da se montira na dronove, helikoptere, razna vozila…

Foto: Wikipedia

Iako nije poznato koliko je sistema kupila Srbija, spekuliše se o broju od par stotina lansera i nekoliko hiljada raketa. Ova nabavka je drastično povećala borbenu sposobnost VS i njenu vatrenu moć. Činjenica da se Kornet pokazao vise nego uspešnim u borbi sa najsavremenijim tenkovima sveta, dovoljan je odvrćujući faktor za potencijalne napadače…

Foto: Ministarstvo Odbrane

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.