Korak bliže lečenju kancera uz pomoć nuklearne medicine u Srbiji

SRBIJA – Samo nekoliko dana po potpisivanju sporazuma sa Rusijom o gradnji centra za nuklearnu medicinu u Srbiji, kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj raspisao je tender za izradu Studije o nuklearnoj medicini i proizvodnji i prometu radiofarmaka u Srbiji.

Studijom je između ostalog potrebo obuhvatiti mogućnosti proizvodnje i upotrebe radionuklida u nuklearnoj medicini u Srbiji, pregled raspoložive opreme i kadrova, mogućnosti plasmana proizvedenih radionuklida van teritorije zemlje i
ekonomsku analizu celokupne investicije.

 

Kako je navedeno u tehničkim specifikacijama tendera, nuklearna medicina je jedna od specijalizovanih oblasti radiologije u kojoj se koriste radioaktivni izotopi odabranih elemenata (radionuklidi) da bi se dijagnostikovala ili lečila neka stanja, uključujući i kancere.

– Osnovni princip i dijagnostičkih i terapijskih procedura se sastoji u tome da se odabrani radionuklid hemijski veže za jedinjenje koje ima svojstvo da se nakuplja u nekom tkivu ili organu. Jedinjenje obeleženo radionuklidom se naziva radifarmak i on se ubrizgava u pacijentovo telo. Posebnim detektorima se prati gama zračenje radiofarmaka, njegovo kretanje kroz telo kao i akumulacija na željenoj lokaciji u organizmu pa se odatle izvlače potrebne dijagnostičke informacije – objašnjeno je u dokumentaciji.

Najčešće upotrebljavani detekcioni sistemi u nuklearnoj medicini, dodaje se, nazivaju se gama-kamere.

 

– U terapijskim procedurama je neophodno skoncentrisati dovoljnu količinu radioaktivnog materijala, obično na lokaciji tumora da bi ga emitovano zračenje uništilo ili mu smanjilo volumen. Dijagnostičke tehnike razvijene u nuklearnoj medicini imaju velike prednosti u odnosu na druge modalitete dijagnostike ili terapije – navodi se u tenderu.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.