Koliko često treba da stanemo na vagu: Nauka kaže da je jedino ovaj broj ispravan

Od svog najvećeg neprijatelja napravite saveznika.

Neki stručnjaci za zdravlje zalažu se za svakodnevno merenje kao način da promovišu odgovornost i upravljanje težinom, posebno kada sledimo dijetu i program vežbanja. S druge strane, mnogi od njih predlažu da se potpuno odustane od merenja, tvrdeći da može izazvati negativne psihološke reakcije i nezdravo ponašanje kada nismo zadovoljni brojem koji vidimo. A različite informacije samo stvaraju dodatnu konfuziju.

1. Vaga pomaže u regulisanju težine

Istorijska istraživanja potvrđuju da je redovno samomerenje efikasna strategija za gubitak težine i upravljanje težinom, jer povećava svest o trenutnoj težini i svim promenama. Sistematski pregled 12 studija otkrio je da su učesnici koji su se vagali jednom nedeljno ili dnevno tokom nekoliko meseci izgubili 1-3 jedinice BMI (indeks telesne mase) više i povratili manje kilograma od učesnika koji se nisu često vagali. Dakle, nema dodatne koristi od svakodnevnog merenja u odnosu na nedeljno merenje.

2. Vaga uvažava normalne varijacije u težini

Naša telesna težina može varirati tokom dana i nedelje. Studije pokazuju da težina varira za 0,35 odsto tokom nedelje i obično je veća posle vikenda. Fluktuacije su često povezane sa sadržajem vode u telu. Neki od najčešćih uzroka su:

Vrsta hrane koju smo konzumirali: Na primer, nakon večere bogate ugljenim hidratima, težimo više zbog privremenog zadržavanja vode.

  • Unos soli: Hrana bogata solju povećava sadržaj vode u telu.
  • Unos hrane i pića: Sve što jedemo i pijemo ima težinu koja privremeno povećava našu telesnu težinu dok varimo i metabolizujemo.
  • Vežbanje: Posle treninga možemo izgubiti težinu zbog gubitka tečnosti kroz znojenje.
  • Hormonalne promene: Kod žena, hormonalne fluktuacije tokom menstrualnog ciklusa mogu dovesti do zadržavanja tečnosti.
  • Pražnjenje creva: Odlasci u toalet mogu dovesti do malog, ali trenutnog gubitka težine.

Ove fluktuacije su normalne i ne ukazuju na značajne promene u telesnoj masti ili mišićnoj masi. Međutim, prečesto merenje može izazvati nepotreban stres.

3. Nedeljno merenje sprečava opsesiju i sabotažu gubitka težine

Prečesto merenje može stvoriti opsesiju brojkom na vagi i dovesti do nezdravih dijeta i restrikcija. Dugoročna istraživanja su pokazala da oni koji se često dijetalno ograničavaju imaju veću verovatnoću za buduće gojenje.

Merenje težine na nedeljnom nivou daje tačniju sliku o našim tendencijama u vezi s težinom tokom vremena. Potrudite se da se merite istog dana, u isto vreme i u istim uslovima svake nedelje – na primer, svake subote ujutru pre doručka.

Koristite kvalitetnu vagu i redovno proveravajte njenu tačnost. Broj na vagi je samo jedan deo upravljanja zdravljem i težinom. Fokusirajte se i na druge pokazatelje kao što su fit garderoba i kako se osećate fizički i emocionalno.

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.