Kisić Tepavčević: Za rekonstrukciju gerontoloških centara odvojeno 465 miliona

BEOGRAD – Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za ovu godinu je opredelilo 465 miliona dinara za adaptaciju i rekonstrukciju gerontoloških centara širom zemlje, izjavila je danas resorna ministarka Darija Kisić Tepavčević.

Ona je prilikom obilaska renoviranog Doma Karaburma, istakla da su ovogodišnja izdvajanja za tu namenu veća nego prethodne godine.

Radovi na novom domu na Karaburmi počeli su 1. marta 2020. godine i završeni su prošle godine u decembru.

Vrednost radova je oko 330 miliona dinara, a kako kaže Kisić, zahvaljujući Vladi Srbije, Kancelariji za upravljanje javnim ulaganjima, kao i resornom ministarstvu, korisnici su posle skoro šest decenija dobili bolje uslove za život.

“Rekonstrukcija objekta je otpočela svega par dana pre nego što je registrovan prvi slučaj korone u Srbiji, ali su radovi izvođeni nesmetanim tempom. Reč je o potpuno novom objektu gerontološkog centra Karaburma koji sada ima savremeni prostor u skladu sa svetskim standardima”, rekla je Kisić novinarima.

Ona je naglasila da je ponosna što najstariji sugrađani sada mogu da uživaju u lepšem ambijentu i da, kaže, imaju sve uslove za lepu i dostojanstvenu starost.

“To je naša tendencija, sa ovakvom vrstom investicija nastavljamo i želimo da svi gerotontolški centri u Srbiji izgledaju kao ovaj”, rekla je Kisić i dodala da je za obnovu doma na Karaburmi resorno Ministarstvo izdvojilo 20 miliona dinara.

Ministarka je najavila da će se u narednom periodu obilaziti drugi rekonstruisani gerontološki centri širom Srbije.

“Najstariji sugrađani su nam više puta u prethodnom periodu pokazali šta znači odgovornost i biti savestan”, rekla je Kisić.

Direktor ustanove Srđan Dimitrijević rekao je da su radovima obuhvaćene stambene površine, odnosno površine pod krovom od preko 3.000 metara kvadratnih, kao i dvorišni deo sa oko 6.000 metara kvadratnih.

“Radovi su se izvodili od poda do plafona sa nekim novim izazovima, poput termoizolacije, postavljanja nekih novih solarnih panela, instalacija za protivpožarnu zaštitu, centralne klime.. Dom je sagrađen 1963. godine, a 59 godina je bilo samo tekuće održavanje, nikakvih promena u domu nije bilo”, naveo je Dimitrijević.

U dom može da se smesti 171 korisnik, a kako kaže, trenutno niko od korisnika i zaposlenih nije zaražen kovidom.

“Epidemiološka situacija je stabilna, procenat vakcinisanih korisnika je 100 odsto, a procenat zaposlenih 95 odsto. Resorno ministarstvo nam je u pravo vreme omogućilo i zaštitnu opremu protiv korone I blagovremenu imunizaciju”, istakao je Dimitrijević.

On je dodao da je slična situacija i u preostala tri doma koja pripadaju ustanovi Gerontoloski centar Beograd.

“Najveća smo ustanova u regionu, zbrinjavamo oko 13.000 ljudi, od kojih je u domskom delu oko 1.200”, naveo je Dimitrijević.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.