Kina će testirati hipersonične rakete na vežbi na Tajvanu

Velike vojne vežbe koje je Peking pokrenuo u blizini Tajvana kao odgovor na posetu predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi ostrvu uključuju „upotrebu naprednog oružja“, uključujući najsavremenije hipersonične rakete DF-17, navodi država.

Vežbe koje su u toku podrazumevaju „zajedničku blokadu, juriš na moru i obuku kopnene i vazdušne borbe“, izvestio je u sredu, dodajući da u ratnim igrama učestvuju i kineski borbeni avioni J-20.

Čak i pre nego što je glavna faza vežbe počela u četvrtak, Global Times ih je nazvao „bez presedana“, dodajući da se očekuje da će kineski projektili „prvi put preleteti ostrvo Tajvan“. Očekuje se da će snage Narodne oslobodilačke armije ući u to područje u krugu od 12 nautičkih milja od ostrva i potencijalno bi mogle opkoliti ostrvo „u potpunosti“, dodaje se, pozivajući se na vojne „stručnjake“.

Komanda istočnog pozorišta Oružanih snaga Kine saopštila je u sredu da su snage uključene u vežbu već izvele „realne borbeno orijentisane” vežbe na severu, jugozapadu i jugoistoku ostrva.

Očekuje se da će vežbe trajati najmanje do nedelje u podne, izvestila je novinska agencija Sinhua, dodajući da će uključivati „vežbe sa živom paljbom u šest velikih pomorskih oblasti i njihovom vazdušnom prostoru oko ostrva Tajvan“.

Rakete DF-17 koje je Global Times pomenuo u sredu prvi put je javno demonstrirala kineska vojska u akciji 31. jula 2022. U to vreme, zvanični video koji proslavlja 95. godišnjicu osnivanja Narodne oslobodilačke armije predstavljao je lansiranje onoga što su kineski mediji opisali kao projektil koji podseća na „ubicu nosača aviona“.

Za DF-17, što je skraćenica od Dongfeng (Istočni vetar), kaže se da koristi hipersoničnu jedrilicu kao svoju bojevu glavu, koja leti pet puta brže od brzine zvuka i ima „nepredvidivu putanju“. Prema Global Timesu, projektil je posebno dobar u gađanju „ciljeva koji se sporo kreću“ poput nosača aviona.

Vest dolazi u trenutku kada tenzije oko Tajvana rastu. Nensi Pelosi je u utorak posetila ostrvo koje Peking smatra delom kineske suverene teritorije. Predsednik Predstavničkog doma, koji je treći u redu za predsednika SAD, postao je najviši američki zvaničnik koji je to učinio od 1997. Kina je ranije više puta protestovala protiv tog poteza, nazivajući ga provokacijom.

Peking je reagovao na putovanje pokretanjem vojnih vežbi oko Tajvana i upozorivši SAD da će Pelosijeva poseta imati „ozbiljan uticaj“ na bilateralne odnose Pekinga i Vašingtona.

Od 1949. Tajvanom upravljaju nacionalisti poraženi u kineskom građanskom ratu, koji su evakuisani sa kopna uz pomoć SAD. Vlada u Tajpeju sebe naziva Republikom Kinom (ROC) i nikada nije zvanično proglasila nezavisnost. Vašington održava bliske nezvanične veze sa ostrvom i prodaje oružje Tajpeju, uprkos tome što je zvanično priznao Peking kao jedinu legitimnu vlast u Kini.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.