Ovo nije nova vest, znamo da se planeta zagreva, ali zahlađenje nam je napokon stiglo.
Bez obzira da li verujete da je promena vremena (i klime) posledica ljudskih aktivnosti ili prirodnog ciklusa zagrevanja i hlađenja Zemlje, to se ne može poreći. Naša klima se menja. A ono što neki odbijaju da razmotre je kako bi ova promena mogla uticati na naš svakodnevni život, a pogotovo na poljoprivredu.
Kako tople zime utiču na useve?
Zima 2016-2017. poljoprivrednici iz Gruzije su imali problem sa kojim se sada poljoprivrednici svuda suočavaju: smanjenje prinosa useva zbog toplijih zima.
Hladno vreme je dobro za zemljište. Sprečava mikrobe u tlu od razgradnje organske materije, što osigurava da tlo zadrži hranljive materije tokom zime. Takođe štiti zemljište od erozije tokom padavina i čuva štetočine dalje od zemljišta.
– Voće je trenutno u fazi dubokog fiziološkog mirovanja, određeni procesi polako kreću i u zavisnosti od daljeg razvoja situacije videćemo šta će se desiti. Biljke miruju, ali vremenski uslovi pogotovo visoke dnevne temperature koje su bile u oktobru i jednom delu decembra nisu pogodne za poljoprivredu, nisu ni noći bile tako hladne kakve bi trebale da budu, pratićemo situaciju šta će se dešavati u narednom periodu – rekao je dr Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo.
Zahlađenje nam je stiglo i u narednom periodu prema njegovim rečima povoljno će uticati na voće i biljke, jer bi trebalo da niže temperature zaustave već pokrenute procese.
– U tim situacijama ono što proizvođači mogu da urade pogotovo kod drvenastih voćnih kultura jeste da urade adekvatnu rezidbu i na taj način, uklanjanjem fiziološki najaktivnijih delova na stablu dolazi do usporavanja vegetacije. Naravno, treba voditi računa o redosledu izvođenja te operacije, jer ovi vremenski uslovi doprinose razvoju određenih patogena za koje proizvođači poslednjih godina jako teško nalaze način da se reše, to su pre svega bakterije koje podižu tačku mržnjenja, a dobro znamo da su neki preparati takozvani “antibiotici” kod nas na tržištu zabranjeni, proizvođači moraju sve te neke mere i preventivu da urade – dodaje Leposavić.
On takođe savetuje stručnjake da bi bilo poželjno okrečiti stabla i izvršiti dodavanje bakarnih preparata koji imaju bakterocidno dejstvo i na taj način preduprediti štete koje mogu nastati.
To je jedan od dobrih načina da se moguće štete umanje i da nije kasno da se to i sada učini kako bi se taj proces cvetanja usporio.
Dakle, ove toplije zime u kojima smo uživali prethodna dva meseca mogle bi ugroziti sigurnost hrane u godinama koje dolaze. Ali klima koja se menja ne utiče samo na useve. Takođe utiče na dostupnost vode i populacije oprašivača.
Kako tople zime utiču na insekte?
Mrzite sezonu krpelja? Pa, moglo bi da postane duže. Pošto temperature počinju da rastu, krpelji postaju sve prisutniji tokom zime. Kao i komarci, koji obično umiru tokom hladnih zima. Potkornjaci, koji takođe umiru tokom zime, poslednjih nekoliko decenija pustoše drveće zbog toplijih zima.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.