Kako je Novi Sad osvojio titulu “Evropske prestonice kulture”

NOVI SAD – Kako je Novi Sad osvojio titulu Evropske prestonice kulture?

Titula Evropska prestonica kulture ustanovljena je u Evropskoj Uniji kako bi se naglasilo bogatstvo i različitost evropskih kultura, ojačale kulturne veze mеđu Evropljanima, spojili ljudi iz različitih evropskih zemalja i ojačao osećaj evropejstva. Ideja potiče od 1985. godine, kada su Melina Merkuri, ministarka kulture Grčke i francuski ministar kulture Džak Lang došli na ideju da se jednom godišnje bira Evropska prestonica kulture.

Da podsetimo, projekat „Novi Sad 2021“ je 13.10.2016. godine u Briselu odneo pobedu nad drugim evropskim kandidatima, i Novom Sadu, kao prvom gradu koji se nalazi u državi koja nije članica EU obezbedio titulu EPK 2021. Novi Sad je sa svojim sloganom „Za nove mostove“ u finalu odneo pobedu nad Herceg Novim i tako postao prestonica kulture u selekciji gradova koji dolaze iz zemalja koje su kandidati za članstvo u Evropsku uniju. Delegacija koja je predstavila kandidaturu bila je sastavljena je od novosadskih umetnika, profesora, urbanista i kustosa.

Projekat je osmišljen kao platforma za razvoj kreativnih potencijala Novog Sada pomoću kojeg će grad dodatno razviti kulturni sektor sa težištem na osnaživanju institucija kulture, obnovi kulturnog nasleđa, jačanju kulturne participacije, decentralizacije i međusobnoj saradnji. Upravo tada, 2016. godine, u Briselu, panel nezavisnih eksperata doneo je odluku da grad iz zemlje kandidata za članstvo u EU koji će poneti titulu Evropska prestonica kulture 2021 bude Novi Sad, administrativni centar AP Vojvodine i drugi po veličini grad u Republici Srbiji.

U cilju realizacije Projekta “Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture”, Upravni odbor Kulturnog centra Novog Sada, na svojoj V sednici održanoj 21.12.2016. godine, doneo je Odluku o osnivanju Fondacije “Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” a Gradsko veće Grada Novog Sada je dalo saglasnost.

Projekat „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture“ je 30.12.2016. godine, na sednici Vlade Republike Srbije, proglašen i projektom od nacionalnog značaja i interesa. Skupština grada Novog Sada imenovala je Nemanju Milenkovića na mesto direktora Fondacije Novi Sad 2021 krajem decembra 2016. godine. Milenković je prethodno radio na istom projektu ispred Fondacije Exit kojoj je Grad Novi Sad u potpunosti poverio vođenje kandidature za evropsku prestonicu kulture.

Na inicijativu Evropske prestonice mladih OPENS 2019 i Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ nastao je Novosadski volonterski servis (NVS) koji je mladim umetnicima pružio značajnu volontersku podršku tokom realizacije predviđenih aktivnosti.

Proces monitoringa započeo je odmah nakon dobijanja titule Evropske prestonice kulture i sprovoden je posredstvom tri formalna panela – 2017, 2019 i 2022. godine i podnošenja izveštaja Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ o napretku projekta.

Projekat “Novi Sad 2021” takođe je proglašen za najbolji evropski trend brend u oblasti kulture za 2021. godinu, u okviru Nagrada za evropske kulturne brendove, koje su 16. put dodeljene u Drezdenu čime je postao prvi grad u ovom delu Evrope koji je poneo tu nagradu. Projekat je osvojio i prestižnu nagradu EU “Melina Merkuri”, koja se dodeljuje najuspešnijim Evropskim prestonicama kulture, vrednu milion i po evra.

Krajem prošle godine, 23. decembra, doneta je zvanična odluka Evropske komisije o pomeranju godine titule za 2022. godinu usled globalne krize izazvane pandemijom koronavirusa.

Za sve posetioce koji nemaju zeleni sertifikat, antigenski ili PCR test, biće obezbeđena dva punkta za besplatno testiranje na dve lokacije u gradu: u centru grada, na Trgu Slobode od 12 do 23 časa i u prostoru Gradske koncertne dvorane (Bulevar Cara Lazara 67) od 12 do 23 časa.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Novi Sad 2022 (@novisad_2022)

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.