KOPAONIK – Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović, izjavio je danas da Srbija, koja je već svrstana među 10 najbrže rastućih zemalja u svetu kada je u pitanju razvoj elektronske uprave, nastavlja da pravi veliki progres na tom polju.
“Do kraja meseca u Skupštini Srbije će se naći Predlog zakona o elektronskim komunikacijama.To je revolucionarni zakon, temelj budućih E komunikacija, koji podrazumeva mnogo brže i jače razvijanje širokopojasnih mreža u Srbiji”, rekao je Jovanović za Tanjug na 30. Kopaonik biznis forumu.
“Širokopojasni brzi internet postaje univerzalni servis, koji će u naredne tri godine stići u svako selo u Srbiji”, rekao je ministar, koji je učestvovao na panelu “Poslovni ambijent i digitalizovani javni servisi: Dostignuća i izazovi”.
Zakon, kako je dodao, propisuje obavezu regulatora da vodi evidenciju o širkopojansim mrežama, donosi interesantne stvari, efikasnije upravljanje radio frekvencijskim spektrom, što je važno kao priprema za 5 G merežu.
“Prvi put zakonom definišemo da su računi elektronski, što će napraviti ogromne uštede na mnogim poljima”, najavio je ministar i podsetio da se upravo zbog papira za račune godišnje poseče 12.000 stabala.
Zakon će, kako je naglasio, uvesti novinu, a to je registracija pri pejd korisnika, omogući će besplatno pozivanje brojeva od socijalnog značaja, kao što su centri za nestalu decu, za pomoć deci, a unaprediće i komunikaciju sa hitnim službama…
Jovanović je naveo da u Srbiji postoji 1,7 miliona registrovanih naloga na portalu E-upravel ali i to da je mnogo značajnije to što građani sve više otvaraju E-naloge i dobijaju svoje E-identitete i postaju E-građani.
“Samo prosle nedelje imali smo više od 33.000 novoregistovanih E-građana koji pristupaju E-upravi preko mobilnih aplikacija. Razlog tome je zato što imamo sve više E-prisutpa, imamo E-fakutre, imamo najavu sistema E-agrar, APR u sistemima koristi E-identitet. Imamo i E-izvode i E-državljanstva, što sve govori da ćemo u narednom periodu imati i velike rezultate kada je reč o razvoju E-uprave”, naglasio je ministar.
Kao važno naveo je i Zakon o informacionoj bezbednosti, koja je veoma bitna u današnje vreme.
Ministar je najavio da će uskoro početi rad radne grupe koju će činiti i zaposleni u javnoj upravi, kao i predstavnici privrede a koji su bili od koristi pri pisanju Predloga zakona o elektronskim komunikacijama a radiće na izmenama i dopunama zakona o informacionoj bezbednosti.
“Za to će imati dva meseca”, rekao je Jovanović, koji se nada da će brzo izaći pred vladu a potom i pred poslanike.
Jovanović očekuje da Srbija dobije i Centar za informacionu bezbednost koji će imati veliki značaj ne samo za državne organe, već i lokalnu samoupravu, javna preduzeća i mnoge druge.
Naveo je da će 400.000 poljoprivrednika moći da koristi E-agrar, da je kako bi svima bile dostupne E-usluge napravljena najraširenija mreža šaltera na kojima službenici pomažu građanima da otvore naloge, aktiviraju mobilnu aplikaciju, kreiraju ID.
Ministar je kazao da, kada se vide svi ti koraci, možemo reći da se pravi veliki progres u razvoju elektronske uprave.
Jovanović je ocenio da je iz ugla digitalizacije veoma značajno i to što je formirano Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, i što su telekomunikacije izdvojene iz Ministarstva za trgovinu, turizam i telekomunikacije koje je bilo rogobatno.
Novo Ministarstvo imaće veći fokus i snagu da se bavi telekomunikacijama, rekao je Jovanović.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.