NIŠ – Intenzivna nega Dečje klinike u Nišu ponovo prima decu, posle petodnevne pauze zbog pojave RSV virusa. Epidemiološka situacija u ovoj ustanovi sada je stabilna i virusa više nema.
Tri bebe koje se nalaze na intenzivnoj nezi Dečije klinike u Nišu uspešno se oporavlju. Ostaće na klinici, zbog toga što je reč o prevremeno rođenim bebama.
„Sva prethodno potvrđana inficirna deca RSV su dobro, u petak smo jednog od pacijenata mogli da otpustimo kući, svi su u izoleti, oporavljaju se, tako da polako sa današnjim danom počinjemo da vraćamo u funkciju našu intenzivnu negu“, kaže prof. dr Jelena Vojinović, direktorka Klinike za Dečije interne bolesti.
Univezitetski klinički centar ocenjuje da je obustavljanje prijema dece na odeljenje intenzivne nege bilo neophodno.
„Mislim da je ovo pokazalo da je naš potez bio dobar, klinički opravdan, medicinski opravdan i da smo ovih pet dana redicirali infekciju, virusa više nema i sada možemo da nastavimo. Bebe koje su bile obolele od virusa biće ovde dok ne dostignu bar dva kilograma težine“, ističe prof. dr Zoran Perišić, direktor UKC Niš.
Epidemiolog Branislav Tiodorović kaže da je RSV virus dobro poznat i u pedijatri i neonatologiji.
„On može da predstavlja veći problem samo za najmlađu decu, odnosno preveremeno rođenu decu, kao i za decu do dve godine starosti, otprilike oni su najčešći. Smatra se da do 4 ili 5 godina svako dete barem jednom preboli RSV virus“, objašnjava Tiodorović.
Tiodorović kaže da je pored terapije, za ovaj virus veoma važna i pasivna imunizacija.
„To je ušlo u naš Zakon o zaštiti od zaraznih bolesti i najveći centri kao što su Beograd, Niš, Novi Sad i Kragujevac, njihove dečije klinike imaju ovu pasivnu imunizacije“, dodaje Tiodorović.
Sa Dečije klinike saopštavaju da je zbog sezone respiratnih infekcija njihove Odeljenje za izolaciju puno. Tu je smešteno 18 dece sa virusnim infekcijama, od kojih se za petoro primenjuje kisonična terapija.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.