Karlo V je rođen u Gentu (Flandrija) 1500. godine, upokojio se u Španskom manastiru, Sveti Jeronimo od Juste, 1558. godine.
Bio je car Svetog rimskog carsta u periodu od 1519 do 1556. godine kao Karlo V, kralj Španije kao Karlo I, od 1516 do 1556. godine i austijski nadvojvoda, kao Karlo I, od 1519 do 1521. godine. Naslednik je španske i Habzburške carevine koja je pokrivala prostor od Španije i Nizozemske do Napuljske kraljevine i Austrije. Prostirala se teritorijom skoro cele Zapadne Evrope. U prekookeanskim oblastima, njegova imperija je obuhvatala i teritorije Španskih poseda u Južnoj Americi.
Slika dole: Veliki grb Karla I od Španije i Karla V Sv.Rim
Tako je život, Karla V, prošao u borbama za očuvanjem prostranih teritorija carstva. Nasuprot sebi, za protivnike je imao Tursku, Francusku i novonastajuće snage protestantizma, a ni odnosi sa papom nisu bili na zavidnom nivou. Iako je Karlo bio sin katoličkih kraljeva, papa se neprijateljski držao prema njemu.
Nakon smrti dede po majci, Ferdinanda II Aragonskog, 1516. godine, proglašen je za kralja Španije, kojom je trebao da vlada sa svojom majkom Jovanom (Johanom). Obzirom da je , Jovana, bila nervno obolela te nije bila sposobna da upravlja državom, Karlo je došao u Španiju septembra 1517. godine, čije običaje i jezik nije dobro poznavao. Kako je za savetnike imao plemstvo Burgundije, Španijom je upravljao dosta loše. Kada se 1519. godine upokoji, car Maksimilijana, Karlo odlazi u Nemačku gde je krunisan za kralja Nemačke. Španiju je ostavio pobunjenu u nemirima regentu Adrianu, koji nije bio kadar da umiri pobunjene gradove Kastilje.
Karlo V je bio poslednji evropski vladar, koji je gajio srednjovekovni san o univerzalnoj monarhiju ujedinjenog carstva i tu je imao oponente. Obzirom da titula cara Svetog rimskog carstva nije bila nasledna, pretendent za cara bio je i francuski kralj Fransoa I. Ipak, Karlove pristalice uspevaju da potkupe izborne kneževe koji su za cara, umesto fracuskog kralja izabrali Karla. I tako je u Ahenu, 1520. godine, istovremeno krunisan za kralja i, cara Svetog rimskog carstva. Sukobi sa Francuskom bili su neizbežni, a kako su burgundski preci, Karla V, ratovali protiv Francuske i njene dinastije Valoa, došao je red i na Karla V. Bilo je tu i ne razjašnjenih pitanja dominacije nad Evropom.
Uoči samog rata sa Francuskom, Karlo je 1522. godine morao da uguši bune u gradovima Kastilje. Iako, je to izveo na izuzetno surov način, u krvi, po okončanju buna, je uspeo da se zbliži sa narodom Španije. Narod ga je prihvatio za svog suverena i, narednih 7 godina, Karlo neće izbijati iz Španije. U tom periodu je posta pravi španac, vezan iskrenim emocijama prema španskom narodu. Velik razlog tome jeste zlato, koje je stizalo iz prekookeanskih kolonija ali, i odanost španske vojske bila je prisutna i dokazana u nizu ratova koje je vodio.
Obzirom da, sukob sa francuskim kraljem, Fransoa I, nije rešen mirnim putem, ratovi su vođeni do bitke kod Pavie, u Italiji 1525. godine. Kada je do nogu potukao vojsku Fransoa I, a njega lično zarobio. Nakon ove bitke Španija će voditi glavnu reč u Italiji.
Život Karla V bio je stalna borba, sa unutrašnjim i spoljnim neprijateljem. Tako su, pored sukoba sa Francuskom, krenuli novi napadi Turaka na Evropu. Na unutrašnjem planu, sukob u najavi bio je narastanje snaga protestantizma.
O svemu ovome biće više reči u narednom delu feljtona, Habzburška monarhija – Od svitanja do sumraka – IX deo : car Karlo V.
Slika dole: Karlo V u oklopu
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.