Gojković: Ima više žena u institucijama kulture

BEOGRAD – Povodom Međunarodnog dana žena 8. marta pod pokroviteljstvom potpredsednice Vlade Srbije i ministarke kulture i informisanja Maje Gojković u Muzeju Jugoslavije je održan radni doručak kome su prisustvovale žene koje se nalaze na čelu nekih od značajnih kulturnih institucija u Srbiji, kao i umetnice i novinarke.

U pozdravnom govoru zvanicama, Gojković je podsetila da se 8.marta slavi kao Dan žena pošto su pre jednog veka hiljade žena izašle na ulice Njujorka koje su se borile za ljudska, ženska i radna prava, da imaju kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa.

“Danas ne treba da se borimo za takve stvari ali i dalje je 8. mart simbol, ideal da ravnopravnost podignemo na nivo da ne bude potrebno da o njoj razgovaramo i da se podrazumeva da nije važno da li je neko muškarac ili žena, već koliko ume nešto da uradi. Mislim da smo blizu toga”, istakla je Gojković.

Prema njenim rečima, Muzej Jugoslavije je namerno odabran za osmomartovski radni doručak kao mesto sentimentalnog putovanja kroz istoriju naše države i prisećanja “kako smo nekad proslavljali 8. mart”.

“Sa koliko uzbuđenja smo birali poklone učiteljicama, mamama, bakama, komšinicama, a danas to potpuno drugačije izgleda. Dobijamo cveće i dalje, ali danas neke žene demonstriraju, i dalje traže put da budu ravnopravne. U Srbiji se mnogo priča o tome i problemima koje još uvek nismo rešili”, ocenila je ministarka.

Gojković je rekla da je cilj radnog doručka da se podele iskustva “kako je u 21. veku u Srbiji biti žena, baviti se kulturom”, i na kakve se sve prepreke nailazi.

“Kao država doneli smo dobre zakone u cilju rodne ravnopravnosti, uveli potrebne kvote u ustanovama kulture i nadzornim odborima. Postigli smo da nas ima više, mnogo smo vidljivije i sa tim smo napravile veliki pomak. Sada nas javnost sluša, prenosi naše iskustvo i šta bi trebale još da uradimo”, rekla je Gojković.

Prema njenim rečima, žene u Srbiji su uspele da zauzmu važne pozicije, kao što su direktorke i upravnice galerija i ustanova kutlure, ne zbog procenata već su “prošle na konkursima, što znači da su pobedile svojom kvalitetom, dobile su svoju šansu i očigledno su je iskoristile”.

Ocenivši da je u Muzeju Jugoslavije danas prisutna “kultura Srbije u malom”, Gojković je poručila da u oblasti kulture ženama u Srbiji ostaje još da osvoje pozorišta i film.

Ona je rekla da je cilj radnog doručka, između ostalog, da se vidi imali još muških profesija u kulturi koje treba osvojiti, kao i “da li je istina da su bolje plaćeni muškarci koji se bave određenim oblastima kulture?”

“Mislim da je to film, da se tu prave razlike između žena i muškaraca?”, upitala je Gojković

U svom obraćanju direktorka Muzeja Jugoslavije Neda Knežević je rekla da danas žene čine veliki broj zaposlenih u ustanovama kulture, gde “osećaju da su ravnopravne” i da im je bolje od onih koje rade u dominantno muškim oblastima.

U radnom doručku učestvovale su i solistkinja Opere Srpskog narodnog pozorišta Nataša Tasić Knežević, direktorka beogradskog festivala igre Aja Jung, filmska i pozorišna producentkinja Milena Trobožić Garfild, direktorka Narodnog muzeja Bojana Borić Brešković, direktorka Istorijskog muzeja Srbije Dušica Bojić i brojne druge zvanice.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.