ZLATIBOR – Solarna elektrana „Petka“ u Kostolcu biće na mreži krajem maja, a postavljen je i 20. vetrogenerator vetroparka čime je obezbeđeno novih 76 mehavata EPS-ove zelene energije, rekao je danas generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković na stručnom skupu „Energija, projekti, sigurnost“ održanom u okviru 40. međunarodnog savetovanja „Energetika 2025“ na Zlatiboru.
„Put kojim ide Elektroprivreda Srbije je put koji će nam dugoročno obezbediti energetsku stabilnost, mir i suverenitet. Proces dekarbonizacije EPS već živi i to potvrđujemo našim investicionim projektima kao što su naš prvi vetropark i solarna elektrana ‘Petka’ u Kostolcu“, rekao je Živković.
Istakao je da proces dekarbonizacije već ide svojim tokom i kroz novih 550 megavata iz vetra, 150 MW iz solara, 100 MW prozjumera, 100 MW iz TE-TO u Pančevu.
„Svedoci smo da će se u procesu tranzicije energetske kompanije suočti se neophodnom transformacijom i prilagođavanjem okolnostima na tržištu. Zajedno tražimo načine kako dalje, treba da budemo proaktivniji i da shvatimo da smo deo rešenja“, naveo je Živković.
Naglasio je i da je važno „probuditi uspavanog džina“ energetsku efikasnost, iz koje, pored obnovljivih izvora energije, treba da se izvuče maksimum za energetsku sigurnost u budućnosti.
„Svoju budućnost treba da vidimo i kroz maksimalnu diverzifikaciju proizvodnje, resursa i rešenja na finansijskom tržištu za realizaciju projekata. Iskoračili smo iz klasičnih načina i modela, tako smo odlučni u tome da sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju radimo reverzibilnu HE ‘Bistrica’, a sa korejskim partnerima veliki projekat od 1 GW solara“, rekao je Živković.
U saopštenju EPS-a navodi se da je generalni direktor „Elektroprivrede Republike Srpske“ Luka Petrović na panelu „Zelena energija i energetska tranzicija izazovi i ciljevi 2030/2050“ rekao da elektroprivrede Srbije, Crne Gore, Republike Srpske moraju zajedno ući u proces dekarbonizacije.
„Pre svega treba videti kako će se to sve finansirati jer su evropski grantovi potrošeni, zbog čega se moramo osloniti na vlastite izvore finansiranja“ istakao je Petrović.
Generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine Sanel Buljubašić rekao je da dekarbonizacija traži strateške odluke, koje donose hrabri ljudi i ukazao je i na to da pravednu tranziciju ne mogu da sprovode same elektroprivrede, već države iz svojih sredstava.
„Ako zakonski okvir kaže da ste javni snabdevač, a vlada kaže da ne možete povećati cenu električne energije, kako onda sprovesti tranziciju, iz kojih sredstava“, rekao je Buljubašić.
Izvršni rukovodilac funkcionale celine Snabdevanje u EPCG Jovan Kasalica rekao je da nevolja koja sve pogađa je dekabornizacija u kojoj ima i prilika za investicije.
„U toku je realizacija 54 MW iz vetra, pripremamo poziv za baterijske sisteme, a ‘Elektroprivreda Crne Gore’ imaće do kraja godine novih 200 MW snege iz OIE“, naglasio je Kasalica.