Ekonomsko osnaživanje za osobe s invaliditetom uz posao po meri

invaliditet

NOVI SAD – Projekat „Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom”, u okviru kojeg je bilo reči o izazovima sa kojima se susreću i aktivnostima koje će biti realizovane, predstavljen je juče u Kulturnoj stanici „Svilara”.

Forum mladih sa invaliditetom predstavio je usluge koje će biti dostupne poslodavcima i osobama sa invaliditetom u Novom Sadu i još pet gradova Srbije, a potencijalni kandidati na portalu njnjnj.zaposljavanje.fmi.rs mogu da naprave profile i konkurišu za slobodna radna mesta. Poslodavci će na taj način direktno sa platforme moći da biraju kandidate.

– Svakako jeste značajna činjenica da moramo mnogo više da popularizujemo tu priču, da osobe sa invaliditetom imaju apsolutno svoje mesto u društvu i ne treba da budu isključivo korisnici socijalne pomoći, jer to nije dobro ni za njih, ni za društvo – istakao je pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević. – Ako imamo u vidu podatak da u Srbiji živi oko deset odsto osoba sa invaliditetom, to je znatan broj, pa i radni potencijal. Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam u svakom konkursu daje prednost zapošljavanju osoba s invaliditetom, a privrednim subjektima smo za to dali više od sto miliona. Ovaj projekat postaće deo našeg projekta prekvalifikacije i dokvalifikacije osoba sa invaliditetom u IT sektoru.

Izvršna direktorka Foruma mladih s invaliditetom Jovana Krivokuća Milovanović pojasnila je da će u okviru četvorogodišnjeg projekta biti organizovane različite vrste obuka, prekvalifikacija i radne prakse, karijerno vođenje i savetovanje, informisanje u vezi sa zapošljavanjem i slično. U Novom Sadu, Beogradu, Zrenjaninu, Valjevu, Subotici i Nišu postojaće prostori u kojima će osobe sa invaliditetom svakog dana u svakom trenutku moći da se obrate i koriste različite usluge, a podrška u vidu treninga i konsultacija biće pružena i poslodavcima.

Novi Sad kroz programe i sredstva koja izdvaja izuzetno doprinosi unapređenju položaja osoba sa invaliditetom i njihovoj ravnopravnosti, poručila je načelnica Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu Lidija Tomaš, dodavši da je samo u ovoj godini 55 mladih uključeno u projekat radno-terapijskog angažovanja, koji sprovodi ŠOSO „Milan Petrović“. Krajem prošle godine, kako je navela, doneta je i posebna skupštinska odluka o pristupačnosti fizičkih, komunikacionih i drugih sličnih barijera, što omogućava i brže delovanje zajednice.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.