Ekonomski fakultet u Subotici započinje istraživanje o potencijalima poljoprivrednog sektora

ekonomski fakkultet-istraživanje
SUBOTICA – Kako funkcionišu lanci snabdevanja u poljoprivredi, koliko je naša poljoprivredna proizvodnja konkurentna i koje su mogućnosti za plasman – ovo su samo neke od tema koje će tim stručnjaka sa Ekonomskog fakulteta obrađivati u okviru projekta „POT4food“, koji finansira Fond za nauku Republike Srbije.

Na Ekonomskom fakultetu održan je inicijalni sastanak, koji je označio početak naučnoistraživačkog projekta „POT4food“ čiji je fakultet nosilac.  Projekat je odobren u okviru Programa za izvršne projekte mladih istraživača i naučnika u ranoj fazi karijere Fonda za nauku Republike Srbije, a njime rukovodi docent na Katedri za agroekonomiju i agrobiznis, dr Bojan Matkovski. Radi se o projektu koji se bavi potencijalima za unapređenje poljoprivredno-prehrambenog sektora Republike Srbije u funkciji održivog ekonomskog razvoja.

„Praktično bavićemo se lancima snabdevanja hranom, odnosno čitavim agrobiznis kompleksom, radićemo istraživanja koja se tiču same poljoprivredne proizvodnje, prerađivačke industrije, ali ćemo obuhvatiti i ceo proces od njive do trpeze, pa ćemo se baviti i aspektima potrošača. Ključni ishodi ovog projekta su naučna istraživanja koja treba da budu publikovana u međunarodnim časopisima visoke kategorije, prezentovana na međunarodnim konferencijama, ali ćemo organizovati i panel diskusije, gde ćemo pokušati da povežemo nauku, privredu i kreatore politike“ – pojašnjava Matkovski.

Projekat kojim rukovodi tim sa Ekonomskog fakulteta jedan je od 30 odobrenih, od ukupno 313 prijavljenih, navodi dekan prof. dr Nebojša Gvozdenović i i dodaje da je na nivou Univerziteta u Novom Sadu odobreno 5 projekata, što govori o uspehu tima.

„Naš departman koji se bavi agroekonomijom i agrobiznisom se već godinama bavi temama kojima će se i ovaj projekat baviti – analizom lanaca snabdevanja u poljoprivredi, konkurentnošću naše poljoprivrede i mogućnošću plasmana u smislu analize konkurentnosti, znači gde smo tu mi sada, šta treba još da uradimo, komuniciraćemo sa institucijama na tom polju i nadamo se da ćemo napraviti iskorak u pravcu toga da naša poljoprivreda postane konkurentnija, bliža i da pojačamo neke izvozne potencijale“ – kaže Gvozdenović.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.