Edvard Snouden je igrao ključnu ulogu u kreiranju Zcash Privacy Coin-a

NSA uzbunjivač i zagovornik privatnosti bio je jedan od šest učesnika ceremonije „pouzdanog podešavanja“ kriptovalute 2016, koristeći pseudonim.

Edvard Snouden, bivši pripadnik NSA, čije su izjave izazvale svetsku debatu o nadzoru interneta, igrao je tajnu ulogu u stvaranju kriptovalute zcash (ZEC) koja poboljšava privatnost.

Uzbunjivač, koji je dobio azil u Rusiji i tamo živi od 2013. nakon što su ga SAD optužile za špijunažu, bio je jedan od šest učesnika „ceremonije“ kojom je uspostavljena takozvana poverljiva postavka Zcasha.
Njegovo ranije neobjavljeno učešće u ceremoniji 2016. otkriveno je u video snimku koji će u četvrtak objaviti Zcash Media.

„Video sam da na njemu rade brojni akademski kriptografi od poverenja i pomislio sam da je to veoma zanimljiv projekat“, rekao je Snouden u videu. Dodao je da je koristio pseudonim „John Dobbertin“ da sakrije svoju ulogu. U nedavnoj poruci , Snouden je pristao da javno objavi svoje učešće. „Sve dok je jasno da nikada nisam bio plaćen i da nisam imao udela, to je bila samo stvar javnog interesa, mislim da možete reći ljudima“, napisao je Snouden.

Zcash pouzdano podešavanje

Da bismo razumeli Snoudenovu ulogu u zcash „ceremoniji“ 2016. godine, prvo moramo da pregledamo kako funkcioniše privatnost kriptovalute.
Zcash ima dve vrste transakcija: transparentne i zaštićene. Transparentne su vidljive na javnom blokčejnu, baš kao što su redovne BTC transakcije vidljive na Bitcoin blokčejnu. Zaštićene transakcije, međutim, idu u „bazene privatnosti“, koje možete zamisliti kao crne rupe u kojima se sve skuplja. Ovi skupovi obezbeđuju da posmatrači blokčejna ne mogu da znaju odakle su novčići došli ili gde idu.
Da bi se podesili parametri privatnosti originalnog skupa „Sprout“ kreiranog 2016. i skupa „Sapling“ kreiranog dve godine kasnije, za svaki je trebalo generisati tajni kriptografski ključ. Ključ je u suštini veoma, veoma dugačak broj. Proces generisanja ovog broja naziva se „pouzdano podešavanje“, a problem je u tome što bi svako ko zna taj tajni ključ mogao da krivotvori onoliko novčića koliko želi.

Posedovanje celog ključa moglo bi da dovede do „falsifikovanja zaliha, ali to ne bi narušilo sadašnju ili prošlu privatnost“, rekao je Nejtan Vilkoks.
Iako je donekle uverljivo da pouzdano podešavanje ne predstavlja rizik za privatnost za ZEC, mogućnost falsifikovanja novčića bi očigledno predstavljala veliki problem.
„Ne možete pokrenuti ovu globalnu internet kriptovalutu novca ako neko samo zna tajnu, a zatim obeća da će je baciti“, rekao je Nejtan Vilkoks.
Tako je početni tim istraživača dizajnirao ono što se zove višestranačko računanje, poznato kao „Ceremonija“. Kroz ovaj proces, tajni ključ ne generiše i ne drži samo jedna osoba. Umesto toga, podeljen je među mnogo ljudi, pri čemu svaki daje deo, ili komad, ovog veoma, veoma velikog broja. Na ovaj način, nijedna osoba ne bi imala kopiju celog broja.
„Ako bar jedna osoba uspe da odbaci svoj deo podataka, proračun je siguran“, rekao je programer bitkoina Piter Tod, jedan od šest učesnika početne ceremonije.

Zcash poboljšanja

Postoje zaobilazni načini na koje možemo reći da dodatni ZEC nije kreiran, zbog toga što se snabdevanje revidira tokom migracije grupe.
Dve godine nakon postavljanja prvobitnog bazena „Sprout“, stvoren je novi bazen pod nazivom „Sapling“, sa značajno unapređenom tehnologijom i ceremonijom koja je uključivala stotine učesnika. Možemo reći da novčići koji su migrirali u novi fond ne prelaze iznos ZEC-a koji treba da postoji. Štaviše, mreža će odbiti sve transakcije koje premašuju iznos ZEC-a koji bi bazen trebalo da sadrži. Uprkos ovom uveravanju i ograničenju ponude od 21 milion jedinica koje je Zcash nasledio iz baze kodova bitkoina, to još uvek ne pruža 100% dokaz da je ceremonija uspela.

Tako su istraživači ZEC-a shvatili kako da se otarase poverljivog podešavanja, a krajem maja tim planira da pokrene treći bazen sa svojom Halo nadogradnjom. Ovaj bazen, poznat kao Orchard, ne bi zahtevao pouzdano podešavanje, a kako kovanice migriraju tamo, sistemski rizik će biti eliminisan, rekao je Nejtan Vilkoks.
Prema njegovom bratu Zooku, Snouden nije bio jedina kontroverzna ličnost koja je rano pomogla Z-kešu.
„Kada smo osmišljavali ceremoniju postavljanja, posetio sam Džulijana Asanža u ambasadi Ekvadora u Londonu i pitao sam ga za savet kako da ga dizajniramo“, rekao je Zooko Vilkoks. Osnivač VikiLeaksa „Savetovao nas je da naglasimo i damo prioritet delu o razdvajanju računarskih čvorova, što smo i uradili.“

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.