Držite dijetu, a ipak se gojite? Evo šta je mogući uzrok

Ako vam nakon rigoroznih dijeta i pridržavanj plana ishrane nikako ne polazi za rukom da smršate, obavezno bi trebalo da se javite vašem lekaru i proverite zdravlje štitne žlezde.

Štitna žlezda je veoma važan organ koji stvara hormone za regulaciju metabolizma. Gojenje, uprkos ograničenom unosu hrane, predstavlja alarmantan znak da je došlo do poremećaja u ovoj važnoj metaboličkoj funkciji.

Pored navedenog simptoma, zatvor, depresija, teško ustajanje iz kreveta, hlada stopala i šake, gubitak kose, osećaj umora ukazuju da sa štitnom žlezdom nešto definitivno nije u redu, anjčešće je u pitanju hipotireoza.

Hipotireoza predstavlja smanjenje aktivnosti štitne žlezde do koje dolazi usled nedostatka joda u ishrani, Hašimotovog tiroiditisa, ili kao posledica lečenja hipertireoze. Ovaj oblik najčešće se javlja kod žena starijih od 60 godina, ali nije neobično ni da se ovakvi poremećaji jave i kod mlađe populacije.

Kod ovog oboljenja vrlo je važno blagovoremena poseta lekaru. Što se pre otpočne sa terapijom, veće su šanse da se normalizuje funkcija štitne žlezde. Takođe, Takođe, dobro je da se nakon uspostavljenje dijagnoze reguliše ishrana koja treba da obiluje sa omega 3 masnim kiselinama, vitaminima B kompleksa, jodom, selenom, gvožđem.

Što se tiče sadržaja obroka, kod problema sa štitastom žlezdom trebalo bi da u svakom jelu bude prisutna izvesna količina proteina kako bi se izbegli iznenadni napadi gladi. Uz to, trebalo bi birati sveže voće i povrće koji su puni antiokdanasa jer nijihovo dejstvo čuva funkcionalnost i zdravlje ćelija u organizmu.

Pored ishrane, dobro je uvesti umerenu fizičku aktivnost. Lagano hodanje, ne duže od 30 minuta, plivanje ili vožnja bicikla poboljšaće cirkulaciju krvi u organizmu, ali i doprineti da štitašta žlezda povrati normalno lučenje hormona koji su neophodni za kvalitetan život.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.