Dr Boris Stojkovski: U čemu je značaj Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave

srbija-zastava
SUBOTICA – Danas, kada obeležavamo praznik – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, prolazeći pored spomenika našem Kralju Petru I Karađorđeviću koji krasi subotički plato u centru grada,  trenutak je da se vratimo u prošlost i zavirimo u interesantne istorijske čitanke koje pričaju priče o srpskoj zastavi, i nemačkom caru Vilhelmu II, koji je tokom Prvog svetskog rata tražio od svog generala Augusta fon Mekenzena da zapleni i donese mu bar jednu srpsku zastavu.

Međutim, odgovor je bio negativan jer nijedna pukovska zastava nije pala u ruke neprijatelja. Od 51. sačuvano je čak 47. Tri sy nestale u bitkama kada su ih zastavnici sami uništili kako ne bi pale u neprijateljski posed. A četvrta, zastava slavnog Gvozdenog puka, odnosno Drugog pešadijskog puka Knjaz Mihailo prvog poziva Moravske divizije, bila je pogrebni pokrov na sahrani kralja Petra I Karađorđevića i sa njim je sahranjena. Ove zastave uspele se da prežive i Drugi svetski rat, tako što su bile zazidane u Narodnom muzeju. Na zastavi je ispisan ćirilični slogan „Za kralja i otačastvo, s verom u Boga!”

O značaju ovog datuma govorio nam je dr Boris Stojkovski, srpski istoričar i univerzitetski profesor. rekavši da se on ogleda u činjenici da je probijanjem Solunskog fronta počelo nezadrživo napredovanje srpske vojske i njenih saveznika u oslobođenju predratne kraljevine Srbije, istorijskih srpskih zemalja, ali i prostora na kome su živeli drugi južni Sloveni—Hrvati i Slovenci.

„Na taj način proklamovani ratni ciljevi o ujedinjenju Srba, Hrvata i Slovenaca u jednu jedinstvenu državu su ostvareni, ali, još i mnogo bitnije, krajevi naseljeni Srbima i istorijske srpske zemlje su bili tada pod jednom zastavom i pod jednom krunom—dinastije Karađorđevića” priča dr Stojkovski, navodeći da je nesumnjivo da ovaj dan šalje jasnu poruku upravo jedinstva, jer istorijski gledano postojala je uvek vrlo jaka svest o pripadnosti jednom narodu.

Čak i u srednjem veku postojalo je niz primera srpskih vladara ili velikaša koji su iskazivali organsku vezu sa srpskim zemljama. U novom veku, razvojem moderne nacije i države ta svest je samo ojačala i iskazivana je kroz stalnu saradnju, ali i težnje Srba na prostorima gde su živeli da se oslobode tuđinskih vlasti, te da se saberu oko Srbije i ujedine u jedinstvenu državu. Probojem Solunskog fronta, još jednom veličanstvenom pobedom iz Prvog svetskog rata, junačka srpska armija i njeni saveznici su u toj nameri uspeli.

„Zbog toga, postoji jako dobar razlog da Srbi u otadžbini, Republici Srpskoj, u regionu i istorijskim srpskim zemljama, kao i dijaspori istaknu srpsku zastavu svakog 15. septembra. Ne treba zaboraviti da kako je sazrevala srpska država, tako je njenu istoriju delila i njena zastava. Od ustaničke Srbije do danas crvena, plava i bela boja, ne uvek istim redosledom, ali uvek prisutne, zajedno sa grbom predstavljaju ključna nacionalna obeležja koja svedoče o jednoj neprekidnoj niti srpske državnosti od srednjeg veka do danas i zalog su za budućnost” ispričao je Stojkovski.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.