Doktori su objasnili zašto muškarci teže podnose prehladu od žena

Da li su vam poznati vicevi o muškarcu koji sa temperaturom od 36,7, leži iscrpljen u krevetu i “rastaje se od života”? Doktori (i žene) su odavno primetili da muškarci imaju tendenciju da se više žale na prehladu od žena. Ovaj fenomen čak ima i ime: “muški grip”. Ili možda ovo ipak nije vic? Doktori su objasnili zašto muškarci teže podnose prehladu od žena i naveli tri moguća razloga.

Evolucija je “prištedela” na muškom imunitetu

Muškarcima koji imaju prehladu sa blago povećanom temperaturom, je stvarno teže nego ženama, oni zaista više pate i teže podnose prehladu, kaže doktor Mark Gadžijan, za portal RBK. On ovo objašnjava “evolucionom štednjom”. Prema teoriji koju je iznela grupa naučnika sa Univerziteta u Kembridžu, evolucija je “štedela”, odnosno ograničila jačinu imunog sistema muškaraca, rekao je Gadžijan.

“Razlog za “štednju” na imunitetu je težnja muškaraca ka riziku. Oni su hiljadama godina ginuli u lovu i ratu i nisu se posebno trudili da u miru dožive starost. Možda evolucija nije nagradila muškarce jakim imunitetom jer nema smisla štititi one koji stalno rizikuju svoje živote,” smatra doktor.

Muškarci manje brinu o svom zdravlju

Takođe, prema rečima lekara, još jedan razlog za teže podnošenje prehlade može biti i činjenica da su muškarci mnogo manje vode računa sopstvenom zdravlju i higijeni. Pored evoluitivnih i fizioloških razloga, ovo može dodatno doprineti težem toku bolesti.

“Prema statistikama, muškarci pomoć traže kasnije. To može dovesti do komplikacija tokom bolesti. Muški imuni sistem daje jači imuni odgovor, odnosno angažuje više imunih ćelija da se bore protiv virusa. Zbog toga je bol kod muškaraca izraženiji.”

Biološke razlike

Za prethodnu teoriju, doktor Mark Gadžijan ne tvrdi da je apsolutna istina, međutim, tokom istraživanja se pokazalo da ćelije imunog sistema muškaraca i žena različito reaguju na viruse. Kada se radi o prehladi, ovde pol može imati uticaj na tok bolesti, smatra i doktor Kim Templeton, sa Univerzitske bolnice u Kanzasu, koja je sprovela opsežna istraživanja o uticaju polnih razlika na zdravlje.

“Ženski polni hormon estrogen usporava brzinu razmnožavanja virusa”, kaže Templton. Ovo može umanjiti simptome a virus gripa se možda neće tako brzo širiti kod žena upravo zbog estrogena i načina na koji žensko telo reaguje na njega. Dodatno, deo mozga koji kontroliše telesnu temperaturu kod muškaraca je veći zbog testosterona. To kod njih može dovesti do veće groznice u odnosu na žene.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.