Dodeljene Nacionalne stipendije “Za žene u nauci” za 2022. godinu

Jelena Begović
BEOGRAD – Najbolje mlade naučnice u Srbiji Jovana Despotović, Tijana Milićević i Alena Stupar dobitnice su Nacionalnih stipendija u okviru renomiranog svetskog programa L’Oréal-UNESCO “Za žene u nauci”, a tom prilikom ministarka Jelena Begović je izjavila da kao zemlja možemo da budemo ponosni na činjenicu da u inistitutima imamo više od 60 odsto žena, što je daleko iznad globalne statistike.

Na svečanosti u Vladi Srbije, najtalentovanijim mladim naučnicama u dodeljene su stipendije od po 5.000 evra namenjene su realizaciji njihovih značajnih naučnih istraživanja iz oblasti molekularne biologije, hemije životne sredine i tehnologije prehrambenih proizvoda. Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović navela je da se nagrada dodeljuje od 2010. godine i da je postala izuzetno važna i prestižna za naše naučnice. Ova nagrada predstavlja veliko ohrabrenje i podršku za njihov dalji angažman u nauci, rekla je Begović. “Ono na šta kao zemlja možemo da budemo ponosni je, da za razliku od globalne statistike koja je pokazala da je samo 33 odsto žena u nauci, u Srbiji ta brojka ide i preko 60 odsto kada govorimo o naučnim institutima. To je pokazatelj i da država i društvo u Srbiji pružaju punu podršku ženama da se bave naukom”, rekla je Begović.

Fokus istraživanja dobitnice Jovane Despotović je molekularna biologija karcinoma, a sve u cilju pronalaska novih biomarkera kako bi se identifikovali pacijenti koji bi imali koristi od primene određene terapije ili da predvide ishod bolesti. Tijana Milićević se bavi ispitivanjem toksičnih i kancerogenih elemenata i jedinjenja (pesticida i ostalih dugotrajnih organskih zagađujućih supstanci) u uzorcima iz životne sredine i hrane, sa posebnim fokusom na procenu rizika po zdravlje ljudi i ispitivanje biodostupnosti i bioraspoloživosti ovih supstanci.

Alena Stupar istražuje primenu različitih savremenih ekstrakcionih tehnika, korišćenjem potpuno bezbednih “zelenih” rastvarača čime se značajno smanjuje upotreba organskih, često toksičnih rastvarača, negativan uticaj na životnu sredinu i povećava se selektivnost procesa ekstrakcije ciljnih jedinjenja. Program u Srbiji deo je međunarodne inicijative L’Oreal – UNESCO “Za žene u nauci” u sklopu koje se duže od 20 godina širom sveta pruža podrška izvanrednim naučnicama. Komisija za saradnju sa Uneskom Republike Srbije, u saradnji sa diplomatskim predstavništvom u Parizu, snažno podržava i aktivno učestvuje u inicijativi “Program za žene u nauci”, kojom unazad 12 godina tri mlade naučnice iz Srbije dobijaju priliku da se usavršavaju i pokažu svoje talente na prestižnim svetskim naučnim institucijama.

Predsednik Komisije za saradnju sa Uneskom Goran Milašinović izjavio je da Unesko, kao dosledna savest čovečanstva, čini svet vrednijim za život ovoj i budućim generacijama. “Žene u nauci čine ga boljim”, rekao je Goran Milašinović i podsetio da je do sada više od 4.000 žena iz 110 zemalja sveta dobilo direktnu podršku u sklopu ove inicijative.

Pet dobitnica internacionalne nagrade “Za žene u nauci” kasnije su postale dobitnice i Nobelovu nagradu. “Čast nam je što su još tri mlade talentovane naučnice iz Srbije postale deo ove zaista posebne globalne zajednice”, rekla je Ana Popara Gojković, direktorka za nauku i regulatorne poslove u kompaniji L’Oreal Balkan. Od pokretanja programa do danas, na konkursu za Nacionalne stipendije učestvovalo je više od 600 mladih naučnica, a najboljima je do sada dodeljeno 35 stipendija, u iznosu većem od 20 miliona dinara.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.