logo transparend vojvodina uzivo

Dani šljive u Stragarima

SRBIJA – Najpoznatije voće u Šumadiji i voće koje se najviše proizvodi je svakako šljiva, koja je dobila i svoje slavljeničke dane u selu Stragari. Manifestacija Dani šljive poslednje tri godine ima bogat izlagački i kulturno umetnički sadržaj, usmeren ka narodnoj tradicji i velikim seoskim proslavama koje, kako nekada a tako i danas, nisu mogle da prođu bez proizvoda od šljive.

U Šumadiji nema sela koje nema šljivu pa je ovaj kraj u Srbiji najpoznatiji po plavoj voćki čija tradicija proizvodnje seže nekoliko vekova u prošlost. Ove godine je berba šljiva krenula mesec dana ranije zbog vremenskih uslova i sada se u Šumadiji privodi kraju.

Dragan Simović – voćar, selo Dobrača, Kragujevac – „Zadovoljni smo kakva je ova godina bila za šljive. S obzirom da je bilo grada svuda mi smo prošli odlično. Kvalitet je izuzetan, 90 % je otišlo za izvoz, ostao je deo koji ide kod nas za rakiju. Šljiva ima svoj dan ovde u Šumadiji jer ako je poznato da je Miloš Obrenović odužio sav državni dug izvozom suve šljive koja je došla baš iz Šumadije, zaslužila je šljiva svoj dan“.

Ognjen Marković – voćar, selo Stragari, Kragujevac – „U našim zasadima imamo stenlej, čačansku rodnu, čačansku lepoticu i najbolju, a što se tiče ovogodišnje proizvodnje i roda ove godine , rodila je možda malo slabije jer smo imali malo mrazeva, lošeg vremena ali što se kaže ne možemo da se žalimo da je bilo mnogo loše. Kada je u pitanju ovaj kraj u Stragarima su pretežno svi pravili ili rakiju ili vino, bilo je ko ne pravi vino pravi rakiju od šljive, a mi kod nas zovemo rakiju od šljive a sve ostale su voćne rakije“.

Branka Filipović – vočar, selo Stragari, Kragujevac – „Kolega voćar Nemanja Perić gaji belu šljivu, koju i proizvodi, a nju retko ko ima. U njegovom voćnjaku ima dosta stenlejki i ranki ali među njima je i ova bela šljiva koja je godina i godinama stara ali eto on je ima. To je mnogo dobra šljiva, ona može za jelo, za rakiju ma može za sve. Podseća me na piskavac“.

A kako nema sela bez voćnjaka pod šljivom tako nema ni dobre destilerije bez proizvodnje šljivovice. Dani šljive u Stragarima pored voćara okupili su i proizvođače šljivovice kao i umetnike koji oslikavaju motive sela.

Nikola Tanasijević- destilerija „Tim’’, selo Ramaća, Kragujevac – „Na četiri hektara sa 2 200 stabala imamo sorte poput čačanske lepotice, čačanske rodne a tu je i naša autohtona sorta crvena ranka i stenlej. Najbolja rakija je od naše autohtone sorte crvena ranka ali tako isto je dobra rakija i od čačanske rodne i od lepotice. Ovakve manifestacije služe da narod može da proba naš proizvod, da se upozna sa našom proizvodnjom i da uživa u njima“.

Jelena Lazić- etno kuća „Lazić’’, selo Stragari, Kragujevac -“ Šljiva jeste kraljica voća, ne samo u Šumadiji nego u celoj Srbiji. Od šljive je srpski seljak uvek pravio niz proizvoda, a jedan od naših najvećih brendova je i srpska šljivovica, rakija a vi znate da rakija prati svaki momenat u životu srpskog čoveka , od veselja, rođenja deteta, krštenja, svadbi pa ga prati i u onim tužnim momentima u životu“.

Mirjana Milenković – direktorka Gradske turističke organizacije Kragujevac – „Šljiva je asocijacija na Šumadiju, a svakako i na celo ovo podneblje sela Stragari. Šljiva je tradicionalni proizvod a to nam pokazuju i naši izlagači, koji su došli ovde u velikom broju, tu su i brojne destilerije, rakijaši i naravno naši poznati voćari sa ovog podneblja. Ono čime mi možemo da se pohvalimo jesu i besplatne vodičke ture koje Gradska turistička organizacija prati prilikom ovakvih manifestacija I time naravno podstičemo i verski turizam“.

Dani šljive u Stragarima su samo jedna od manifestacija u Šumadiji koje imaju za cilj da ožive selo, dovedu turiste iz različitih krajeva naše zemlje i podsete na tradiciju i običaje srpskog seljaka.

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.