Međunarodni dan porodice obeležava se 15. maja svake godine kao prilika za slavljenje važnosti porodice kao osnovne jedinice društva. Ovaj dan je uspostavljen od strane Ujedinjenih nacija 1993. godine sa ciljem da se promoviše svest o značaju porodice i da se podstakne razumevanje, solidarnost i podrška porodicama širom sveta.
Porodica, pored reproduktivne, ekonomske i socijalne, ima značajnu psihološku, vaspitnu i socijalizacijsku ulogu. Porodica treba da pruža bezuslovnu ljubav i podršku svojim članovima. Ona je mesto gde se članovi osećaju voljenima, prihvaćenima i zaštićenima. Primarna porodica utiče na osećaj pripadnosti jer članovi dele porodičnu istoriju, tradiciju i kulturno nasleđe. To ima snažan uticaj na formiranje osećaja zajedništva.
Ona prenosi vrednosti, norme, običaje i društvene uloge na mlade generacije. Porodica pruža okruženje u kojem se deca uče kako socijalnim veštinama tako moralu, odgovornosti i samodisciplini. Porodica pruža socijalnu podršku svojim članovima u različitim situacijama. To podrazumeva savetovanje, pomoć u rešavanju problema i podršku u teškim vremenima. Porodica takođe omogućuje zaštitu i sigurnost svojim članovima. Pri tome se misli na fizičku sigurnost, zaštitu od nasilja i zlostavljanja, ali i podršku u suočavanju s izazovima i pretnjama izvan porodičnog okruženja.
Međutim, porodice su takođe izložene različitim izazovima i problemima zbog čega zavređuju zaštitu, pomoć i podršku kako od svakog od nas, tako i društva u celini. U našoj zemlji, gotovo 70% stanovništa čine porodice sa decom, što iznosi blizu 1.5 miliona. Samohrani roditelji takođe predstavljaju značajan deo porodičnog stanovništva, sa oko 300 000 samohranih majki i blizu 80 000 samohranih očeva.
Porodica je osnovna ćelija društva koju čine odrasli partneri i njihova deca, ali i dalji srodnici koji žive zajedno sa njima. Međutim, ovaj dan takođe slavi različite oblike porodice, uključujući tradicionalne i nekonvencionalne oblike, te potiče poštovanje i razumevanje različitosti.
“Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica, nesrećna je na svoj način.” Lav Tolstoj
Ciljevi obežavanja ovog dana su postizanje jednakosti između žena i muškaraca u okviru porodice, deljenje kućnih obaveza i dužnosti, zaštita porodice kao i pomoć pri ispunjavanju odgovornosti prema zajednici. Međunarodni dan porodice se obeležava različitim aktivnostima širom sveta, uključujući javne manifestacije, radionice, seminare i konferencije.
Organizacije koje se bave porodicom koriste ovaj dan da bi podelile informacije o svojim aktivnostima i kampanjama, te da bi podstakle ljude da se uključe i podrže njihov rad. Ujedinjene nacije formalno štite porodicu putem Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, Deklaracije o društvenom napretku i razvoju i Konvencije o ukidanju svih oblika diskriminacije protiv žena.
Iako se porodice susreću sa različitim izazovima, one imaju potencijal da rastu i razvijaju se kroz zajednički trud i podršku. Međunarodni dan porodice pruža priliku da se razmisli o problemima i da se podstakne razvoj politika i programa koji će podržati porodice i poboljšati njihovu dobrobit.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.