Pitanje o povezanosti inteligencije i veličine mozga mučilo je naučnike stotinama godina. Prvo se verovalo da je veličina glavni faktor, da bi mišljenja naučnika zatim bila podeljena.
Naučnici sa Univerziteta u Beču razrešavaju dilemu – zaključili su da veličina mozga igra malu ulogu u određivanju inteligencije, a da je znatno važnija njegova struktura.
Tim međunarodnih istraživača pod okriljem Univerziteta u Beču analizirao je 148 uzoraka i zaključio da postoji slaba veza između ova dva faktora, nezavisno od pola i uzrasta ispitanika. U strukturi je ključ, što posebno dolazi do izražaja kad se porede različite vrste živih bića, ali i polovi. Muškarci, poznato je, imaju veći mozak, ali nisu inteligentniji od žena. Takođe, ljudi koji zbog određenih poremećaja imaju veći mozak, uglavnom ostvaruju niže rezultate na testovima inteligencije.
Pročitajte još:
Koje su to najstresnije godine života?
Nova istraživanja sugerišu da srednje godine možda nisu toliko stresne kao što to drugi navode, već da mlađe godine čine neka od najstresnijih razdoblja u celom životu. Na mladost i dvadesete često se gleda kao na vreme za uživanje, vreme s malo pritiska i odgovornosti kada se možete osloboditi i maksimalno iskoristiti sve što svet nudi. Međutim, kako starite, očekuje se da će se ovaj osećaj lakoće raspršiti te da će ga zameniti odgovornosti posla, porodice i svega između što život nosi. Ali, nova studija sugeriše da tvrdnja kako nivo stresa doseže vrhunac oko srednjih godina – nije baš tačna. […]
Opširnije
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.