Da li ste čuli za “Evropski Amazon“duž Mure,Drave i Dunava?

Ovo najveće zaštićeno rečno područje u Evropi koje je UNESCO 2021. proglasio prvim na svetu petodržavnim rezervatom biosfere. Površina ovog jedinstvenog područja je milion hektara i ostaje van uticaja političkih granica. 

Evropski Amazon zgodan je nadimak Prekograničnog rezervata biosfere Mura–Drava–Dunav u okviru Uneskovog programa „Čovek i biosfera“, čiji proces proglašenja vodi Svetski fond za prirodu (WWF). Životne arterije tog velikog područja protežu se kroz pet zemalja – Austriju, Sloveniju, Mađarsku, Hrvatsku i Srbiju – a čine ih donji tokovi nizijskih reka Mure i Drave, te srednji tok Dunava na tromeđi Mađarske, Hrvatske i Srbije.

To je divljina koju niko ne bi smestio ucentralnu Evropu, 700 kilometara zelenih oaza usred intenzivno kultivisanog srednjoevropskog krajolika od podnožja zelenih Alpa do nizija Panonije. Kičma Evropskog Amazona nije svetski poznati Dunav, nego njegova desna pritoka Drava. Ona povezuje svih pet zemalja, no nije samo fizička veza reka i zemalja; na njoj se vodila najveća borba za očuvanje, gde su se sukobljavali novi i stari pogledi i gde se rodila ideja za povezivanjem.

Drava se rađa kao slap u italijanskim Alpima, gotovo na samoj granici s Austrijom, u koju pristiže kao živahna planinska rečica. Hraneći se pritokama, raste i putuje kroz živopisnu dolinu Pustertal u Austriji, a potom se sa slovenačkih brda razliva prema Panonskoj niziji. Najveća pritoka joj je Mura, koja pristiže iz austrijskih Alpa, podno stene ispod Visokih Tura na 1.898 metara, odakle se spušta rečnim dolinama i vijuga sve do Drave kod Legrada, koju osnažuje svojim blatnjavim vodama.

Dunav pak dolazi iz stepa Mađarske, prevalivši pre toga veliki deo Evrope, te kod Osijeka u svoj tok prima Dravu.

Ono što je zajedničko tim rekama, što ih izdvaja i daje im amazonsku etiketu jeste činjenica da su žive. Čim okrenu leđa brdima ibrzacima, Mura i Drava oslobađaju se poslednjihokova hidroelektrana i počinju slobodno da teku,stvarajući široku poplavnu niziju. Dunav je velika plovna reka, odavno zauzdana, no kod mađarske Baje nasipi se odmiču daleko od reke, dopuštajući da se konačno raširi, rastegne i razmaše. Prvi je u nizu mađarski Nacionalni park Dunav–Drava s poznatim močvarama Gemenc i Beda-Karapanča, a slede ga Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje u Srbiji, a zatim poplavno područje u Hrvatskoj s Kopačkim ritom.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.