Da li je Rafal F4R novi čuvar Srpskog neba?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je obelodanio da Srbija vodi ozbiljne pregovore sa Francuskim proizvođačem borbenih aviona Dasault o kupovini njegovih aviona Rafal F4-R.

Srbija je po rečima predsednika Vučića zainteresovana za kupovinu jedne eskadrile (12-14) potpuno novih aviona Rafal F4-R, kao i jedne eskadrile polovnih u konfiguraciji F3-R.

Ovi avioni bi trebali da zamene avione Ruske(sovjetske) proizvodnje u sastavu Srpskog ratnog vazduhoplovstva, MIG 29, kojima resursi ističu do 2030. godine. Tada bi oni već postali zastareli i njihova dalja modernizacija postala bi nemoguća i ne isplativa.

Rafal FR4 je višenamenski dvomotorni, borbeni avion 4++ generacije. Spada u sam svetski vrh  borbenih aviona 4 plus generacije.

Foto: Wikipedia

Iako prvo mesto u ovoj žestokoj konkurenciji, dele Američki F-15 SX i Ruski Suhoj SU 35, Rafal ne zaostaje mnogo za njima. Naime mnogi tvrde da zauzima drugo mesto zajedno sa još jednim Evropskim borbenim avionom- Euro fajter (Tajfun). Srbija takođe pregovara sa Velikom Britanijom upravo o kupovini jedne eskadrile Tajfuna.

Rafal služi kao lovac bombarder, što znači da može da vrši napade na ciljeve u vazduhu i na zemlji.

Foto: Wikipedia

Odlikuje ga vrhunska aerodinamika i elektronika. Sposoban je da deluje u svim vremenskim uslovima, po ciljevima na zemlji i vazduhu. Poseduje 14 podvesnih tačaka na koje se kače projektili vazduh-zemlja, vazduh-vazduh, protiv radarske rakete kao i protiv brodske rakete. Može da nosi vođene i nevođene bombe za udare po zemaljskim ciljevima.

Foto: Wikipedia

Može da nosi dodatne tankove za gorivo, kao i da se tankuje u vazduhu. Ovaj avion takođe može da ponese i nuklearni projektil, što ga čini jedinstvenim.

Rafal poseduje savremeni ASEA radar dometa do 300km koji može da prati 40 ciljeva i gađa 4 istovremeno. Jedno od njegovih najubojitijih oružija je raketa “Meteor” dometa do 180km. Sposoban je da ponesi 9.500 kilograma tereta i ubojnih sredstava prilikom poletanja.

Iako još nije potpisan ugovor o kupovini, skoro sigurno je da će biti potpisan najkasnije do kraja godine. Proizođaču će trebati gotovo sigurno 3-4 godine da ga isporuči. Ovo predstavlja pravi tektonski poremećaj u Srpskom vazduhoplovstvu koje se do sada oslanjalo isključivo na ruske odnosno sovjetske avione. Poslednji avion zapadne proizvodnje koji je Srbija(SFRJ) koristila bio je Američki  F-86 sejber koji je nabavljen  krajem pedesetih. Srbija će morati da prilagodi letačko osoblje kao i mehaničare za ovaj novi avion.

Zašto zapadni a ne Ruski avioni?

U svetlu današnjih sukoba Rusije i Ukrajine i sve veće netrpeljivosti zapada prema Rusiji, gotovo je nemoguće nabavljati Ruske siteme bez da se izazove gnev zapadnih zemalja i NATO-a. Zapad je uveo čitav niz sankcija Ruskoj federaciji a određen vid sankcija bi dobila i Srbija, ako bi se odlučila za kupovinu Ruskih aviona. Pritisci kojima je Srbija svakodnevno izložena od strane zapada zbog Kosmeta i ne uvođenja sankcija Rusima samo bi se intenzivirali i umnožili.

Takođe se postavlja pitanje da li bi ih Rusi mogli dopremiti do Srbije i kako bi Srbija nabavljala rezervne delove i vršila remont? Slično iskustvo imali smo zbog sankcija iz devedesetih godina prošlog veka, kada su zbog sankcija i nemogućnosti remonta, naši MIG 29 avioni jedva bili u letnom stanju…

Srpski “protiv” Hrvatskih Rafala

Bez puno detaljisanja u slučaju kupovine naši Rafasli bili bi bolji od Hrvatskih. Srbija želi da kupi 12 novih u F4R standardu, dok je Hrvatska kupila polovnih 12, starih između 12-15 godina i u slabijoj verziji F3R. Verzija koju Srbija želi da nabavi ima mnogo bolju elektroniku, nove sisteme i mogućnosti, bolji radar većeg dometa i boljih performansi kao i savremenije i dalekometnije rakete…

Foto: Wikipedia

Cena

Ugovor još nije potpisan, pa je rano govoriti o ceni. Takođe ne znamo da li će avioni imati dodatnu opremu, kakve će rakete i projektili biti, da li će postojati popust prilikom kupovine. Ono što znamo je da su Hrvati svojih 12 polovnih Rafala platili 1.2 milijarde evra, odnosno oko 100 miliona po aparatu…

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.