Tehnološka industrija dugo pokušava da se uskladi sa zelenim pokretom, iako su njeni čelnici često optuživani za maglovite slogane i da daju teško proverljiva obećanja.
Mobile World Congress, industrijski skup u Barseloni, svakako je video parole. Ali Huavei, Orange i industrijska organizacija GSMA, koja predstavlja operatere mobilnih mreža, pokušali su da razjasne neke od zelenih tvrdnji o 5G.
Nova generacija mobilnih mreža se uvodi širom sveta, a obećanja o super brzom internetu idu ruku pod ruku sa tvrdnjama o ogromnim ekološkim prednostima.
Lorens Vilijams sa Univerziteta u Saseksu u Velikoj Britaniji nedavno je vodio studiju koja je procenila dostupne dokaze o navodnim “zelenim” prednostima 5G.
On je za AFP rekao da tvrdnje industrije imaju smisla.
Da li će 5G biti energetski efikasniji?
Žan-Mari Šofre iz kompanije Orange pozdravio je rešenja za uštedu energije kao što su “opcije pripravnosti”, gde se komponente isključuju kada se ne koriste, kao i energetski efikasne antene i drugi hardver.
On je za MWC rekao da će 5G biti “10 puta efikasniji” od 4G do 2025.
Saobraćaj mobilnih podataka će nastaviti da dramatično raste u narednim godinama.
Sve se više prepoznaje da će 5G biti barem delimično uzrok ovog rasta saobraćaja podataka.
Industrija je objavila različite procene – neke sugerišu da će potrošnja energije u mreži pasti, druge da bi mogla ostati ista, a najmanje jedna procena sugeriše da će potrošnja energije u mreži porasti zbog 5G.
Nedavna studija iz Finske procenila je da je potrošnja električne energije u glavnim mobilnim mrežama u 2017. godini bila približno 10 odsto veća nego 2010. godine.
Autori tvrde da je to zbog brzo rastućeg obima podataka i novih funkcija, posebno video strimovanja.
– Iako ova studija pokriva period neposredno pre nego što je 5G počeo da se uvodi širom sveta, ona ipak pokazuje da poboljšanja energetske efikasnosti mreža ne garantuju smanjenje potrošnje energije u mrežama – tvrde autori.
Da li će 5G pomoći u postizanju neto nultih ciljeva ugljenika?
Emanuel Kolta iz GSMA hvalio se da su telekomunikacione kompanije “među vodećim kompanijama u privatnom sektoru” u posvećenosti ciljevima za postizanje neto nulte emisije ugljenika.
On je rekao da je način za postizanje tih ciljeva korišćenje obnovljive energije, efikasnijih baterija i korišćenja veštačke inteligencije kako bi se omogućilo da se komponente isključe u periodima sa manje prometa.
Dok neki operateri već snabdevaju svoje mreže 100% obnovljivom energijom, studija GSMA iz 2021. godine sugeriše da je analizom 31 mreže u 28 različitih zemalja, u proseku 46% potrošnje energije obnovljivo sa značajnim varijacijama između zemalja.
– Operativna energija potrebna za napajanje mobilnih mreža je važna, ali je važna i energija potrebna za proizvodnju mrežne infrastrukture. Mnoge studije koje se bave implikacijama 5G na potrošnju energije gledaju samo na operativnu energiju. U najmanju ruku, trebalo bi da budemo skeptični prema tvrdnjama o uštedi energije u strategijama koje zahtevaju ekstenzivno postavljanje nove infrastrukture – kaže Kolta o procenama koje ne uzimaju u obzir potrošnju energije za stvaranje te infrastrukture.
Da li 5G donosi veće uštede energije?
Duan Hao iz kompanije Huavej naglasio je važnost takozvanog efekta omogućavanja, za koji je rekao da će “ubrzati digitalizaciju i dekarbonizaciju u svim industrijama”.
Ideja je da će bolja povezanost omogućiti da više usluga i aktivnosti pređe na Internet, smanjujući potrošnju energije u transportu i drugim industrijama.
Neke industrijske procene ukazuju na uštedu energije od 10 do jedan – svaka jedinica energije uložena u 5G uštedeće još 10.
Međutim, drugi su upozorili da poboljšanja performansi koje je omogućila 5G mreža mogu jednostavno dovesti do veće potrošnje određenih dobara ili usluga ili mogu samo delimično zameniti stariju robu ili usluge – ljudi i dalje mogu da prisustvuju sastancima licem u lice i kupuju muziku na ploče i druge fizičke medije, pored telekonferencija i strimovanja muzike.
– Čak i ako 5G proizvodi efekte koji premašuju njegove sopstvene emisije, to ne znači nužno da bi mrežnim operaterima moglo biti dozvoljeno da ostvare niže nivoe smanjenja emisija. Efekte osnaživanja je teško proceniti ili izmeriti, a trebalo bi uspostaviti jasne računovodstvene mehanizme i principe kako bi se obezbedila doslednost sa budžetima za ugljenik i klimatskim efektima i politikama – kaže Duan Hao.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.