Čelična rešetkasta greda od 412 metara za novi pešačko-biciklistički most u Novom Sadu

NOVI SAD – Novosađani uskoro dobijaju tri potpuno nova mosta. Jedan od njih je i pešačko-biciklistički most na Dunavu. Pored izgradnje novog mosta, projekat podrazumeva uređenje više prostorno-funkcionalnih segmenata, uključujući i rekonstrukciju 355 metara dugog tunela,piše portal Gradnja.rs

U januaru prošle godine premijerno smo vam predstavili projekat pešačko-biciklističkog mosta na Dunavu u Novom Sadu, koji bi trebalo da bude izgrađen na stubovima nekadašnjeg mosta Franca Jozefa, izgrađenog 1883. godine po projektu nemačkog građevinskog inženjera Karla Baumana, kao deo tadašnje pruge Budimpešta – Zemun.

Nazvan po caru Austrije i kralju Ugarske, most je bio dug 432 metra i nastavljao se u tunel ispod Petrovaradinske tvrđave, dug oko 350 metara, koji je sada dobrim delom obrušen. Od 1929. godine most je nosio je ime princa Aleksandra Karađorđevića, a srušila ga je Vojska Kraljevine Jugoslavije tokom Aprilskog rata 1941. kako bi sprečila dalje nadiranje okupatora.

Kao početna tačka za projektovanje novog mosta na ovom mestu poslužilo je prvonagrađeno rešenje sa konkursa organizovanog 2019. godine, koje potpisuju Fedor Jurić, Ivan Šuić i Ognjen Graovac, dok je Saobraćajni institut CIP trenutno u završnoj fazi realizacije projekta mosta sa pristupnim saobraćajnim površinama i rekonstrukcijom postojećeg tunela.

Pogled na most za novosadske strane; Vizuelizacija: Saobraćajni institut CIP

Potpuna prohodnost za pešake i bicikliste

Da podsetimo, novoprojektovani most, koji će sa sremske strane voditi u tunel ispod nivoa same tvrđave, dugačak je 450 metara, širok 12 metara, a iz grada će mu se pristupati sa lokacije smeštene na raskršću Bulevara cara Lazara sa Kejom žrtava racije i Sunčanim kejom.

Sa petrovaradinske strane most će preći preko Dunavskog bedema i „ući“ u tunel koji će voditi do lifta. Most i tunel biće u potpunosti prohodni za pešake i bicikliste, dok će u delu tunela biti smešten i promotivno-izložbeni prostor posvećen istoriji Petrovaradinske tvrđave.

Most i ulaz u tunel na sremskoj strani grada; Vizuelizacija: Saobraćajni institut CIP

Biciklistička staza će od pešačkih staza biti odvojena barijerama, kako bi se osiguralo da se staze koriste za svoju namenu.

Iz tunela će Novosađani i njihovi gosti liftom moći da se prevezu do platoa na Petrovaradinskoj tvrđavi, a takođe će im biti dostupno i stepenište.

Pešačke staze biće široke šest metara, a biciklistička tri metra. One će biti odvojene barijerama, kako bi se osiguralo da se staze koriste za svoju namenu.

Što se tiče materijala za izgradnju mosta, konstrukcija će biti čelična, a ograde staklene. Pod za pešake će biti od drveta, dok će biciklističke staze biti od tartana.

Promotivno-izložbeni prostor smešten je u delu tunela; Vizuelizacija: Saobraćajni institut CIP

Kontinualna greda raspona 412 metara

Kako je sredinom sedmice obelodanjeno iz Saobraćajnog institut CIP, projekat izgradnje novog pešačko-biciklističkog mosta na mestu mosta Franca Jozefa podrazumeva uređenje više prostorno-funkcionalnih segmenata.

To, između ostalog, uključuje i izgradnju pristupnih rampi za most i uređenje partera na novosadskoj strani, duž Bulevara cara Lazara od raskrsnice sa Ulicom Stevana Musića zaključno sa raskrsnicom sa Radničkom ulicom.

Sama izgradnja mosta planirana je na postojećim stubovima starog mosta. Mostovska konstrukcija je čelična rešetkasta kontinualna greda ukupnog raspona 412 metara.

Pogled na most i pristupne saobraćajnice sa bačke strane; Vizuelizacija: Saobraćajni institut CIP

Ukupna dužina postojećeg tunela koji se rekonstruiše iznosi 355 metara.
Projekat previđa i rekonstrukciju Ulice Kamenički put u podnožju Petrovaradinske tvrđave i izgradnju pristupnih rampi za most sa uređenjem partera na bedemu duž Kameničkog puta.

Tu su i sanacija i uređenje nekadašnjeg železničkog tunela sa izgradnjom nove grane tunela i tunelskog okna za smeštaj liftova i stepenica. Ukupna dužina postojećeg tunela koji se rekonstruiše je 355 metara.

Poslednje segmente u nizu predstavljaju izlaz na Tvrđavu i parterno uređenje u zoni parkinga na mestu nekadašnje stražare, te rekonstrukcija saobraćajnice i pristup tunelu u zoni „Lovotursa“.

Plato na kome je projektovan izlaz iz tunela; Vizuelizacija: Saobraćajni institut CIP

Vrednost oko 4 milijarde dinara

Nakon završetka izrade tehničke dokumentacije, steći će se uslovi za ugovaranje izrade preostalog dela tehničke dokumentacije (Projekat za građevinsku dozvolu i Projekat za izvođenje) i same izgradnje mosta.

Procenjena investiciona vrednost, izvedena na osnovu Idejnog rešenja, iznosi 3.994.410.150 dinara sa PDV-om, dok bi most trebalo da bude izgrađen za 180 dana od početka radova.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.