Svemirski kamen stvorio je kratak, ali briljantan bljesak koji je uhvaćen sa Zemlje.
Japanski astronom snimio je bljesak meteorita koji je udario u Mesec, što je izazvalo kratak bljesak na noćnoj strani našeg nebeskog suseda, prenosi Space.com.
Daiči Fudžii, kustos gradskog muzeja Hiratsuka, snimio je događaj pomoću kamera za praćenje Meseca.
Vreme bljeska je bilo 20:14:30,8 po japanskom vremenu (7:14 EST, ili 11:14 GMT) 23. februara. Čini se da je meteorit udario u blizini kratera Ideler L, severozapadno od kratera Pitiskus, rekao je Fudži.
私の観測史上最大の月面衝突閃光を捉えることができました!2023年2月23日20時14分30.8秒に出現した月面衝突閃光を、平塚の自宅から撮影した様子です(実際の速度で再生)。なんと1秒以上も光り続ける巨大閃光でした。月は大気がないため流星や火球は見られず、クレーターができる瞬間に光ります。 pic.twitter.com/Bi2JhQa9Q0
— 藤井大地 (@dfuji1) February 24, 2023
Meteoriti putuju u proseku brzinom od oko 48.280 km/h ili 13,4 km/s. Njihovi udari velike brzine stvaraju intenzivnu toplotu i stvaraju kratere, a takođe daju sjajan bljesak vidljive svetlosti. Udari o Mesec mogu da se vide sa Zemlje, ako su dovoljno veliki.
Novostvoreni krater mogao bi da ima oko desetak metara u prečniku i mogao bi da ga snimi Nasin Lunar Reconnaissance Orbiter ili indijska lunarna sonda Chandrayaan-2, rekao je Fudži.
Dok se meteori sudaraju sa Zemljom svaki dan, velika većina njih u potpunosti izgori u kontaktu sa atmosferom. Mesec, međutim, ima veoma slabu egzosferu, što znači da meteori koji ne bi stigli do Zemljine površine na Mesečevu površinu utiču, stvarajući kratere. Ove stene neprestano udaraju po površini Meseca.
Snimanje ovih događaja takođe ima naučnu vrednost, pomaže naučnicima da saznaju stopu uticaja udara na površinu Meseca, što postaje još relevantnije kada se države spremaju da pošalju astronaute na Zemljin satelit.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.