NOVI SAD – Dan polja strnih žita, krmnog bilja i uljane repice Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, jedan je od najvažnijih poljoprivrednih događaja u Srbiji, a održava se na Rimskim šančevima.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo NS seme ima naučni tim od 95 istraživača, od čega je 79 doktora nauka, što je garancija kvaliteta svega što Institut nudi – semena, tehnologija, obrazovanja i usluga. Tokom 86 godina postojanja, stvorili su preko 2000 sorti i hibrida, od čega je više od 1000 registrovano i gaji se i u inostranstvu u preko 30 zemalja sveta, rekao je pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje prof. dr Branko Markoski. Danima polja prisustvovali su i prof dr Boris Dumić, dekan FTN, prof. dr Marijana Dukić Mijatović, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, prof. dr Dragana Latković sa Poljoprivrednog fakulteta u Nov0m Sadu.
Kao državna ustanova u nadležnosti Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije, Institut realizuje brojne naučne projekte koje finansira država, a istovremeno vrlo uspešno učestvuje i u međunarodnim projektima.
Treba pomenuti i činjenicu da se 96 sorti i hibrida Novosdskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo nalazi u Svetkom trezoru hrane na Svalbardu što doprinosi da se obezbedi prehrambena sigurnost budućih generacija u Srbiji i u celom svetu.
– Budućnost hrane leži u istraživanju. NS Seme je naša garancija za održivu poljoprivredu i napredak u prehrambenoj industriji, izjavio je u svom obraćanju pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje prof. dr Branko Markoski.
– Istraživanja sorti i hibrida semena igraju ključnu ulogu u osiguranju održivosti proizvodnje hrane u budućnosti. Razvoj novih sorti i hibrida semena omogućava poboljšanje prinosa, otpornosti na bolesti i štetočine, kao i prilagođavanje promenljivim klimatskim uslovima. Ovo je ključno u situacijama poput kriza u snabdevanju hranom, kada se tradicionalni izvori i putevi hrane mogu destabilizovati, naglasio je prof. dr Markoski.
– Ključno je podržati naučna istraživanja i tehnološki napredak u ovoj oblasti kako bismo osigurali da imamo pouzdane izvore hrane i održive prakse u poljoprivredi. Održiva poljoprivreda je srž zdravog života istakao je prof. dr Branko Markoski.
Nakon oficijalnog dela programa poljoprivredni proizvođači su imali priliku da obiđu demo oglede Instituta i dobiju savete stručnjaka.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.