Bliži se septembar kada će oko 60.000 mališana započeti svoje školske avanture kao đaci prvaci. Da bi se olakšao prelaz, važno je da se deca adekvatno pripreme za ovu važnu životnu etapu.
Dok deca s nestrpljenjem očekuju nove drugare, roditelji se pitaju jesu li njihovi mališani spremni za novu fazu života. Za roditelje budućih đaka prvaka, kao i za prosvetne radnike, postavlja se pitanje koje su to veštine kojima deca treba da ovladaju pre nego što krenu u školu. Prema rečima pedagoga i psihologa, postoji nekoliko suštinskih stvari koje đaci prvaci treba da znaju pre polaska u školu u septembru.
Osnovne higijenske navike
Deca treba najkasnije do sedme godine života da znaju kako da samostalno odu do toaleta. Naučite svoje dete osnovnim higijenskim navikama kao što su pranje ruku pre jela i posle odlaska u toalet. Ova rutina će doprineti očuvanju zdravlja i sprečiti širenje infekcija.
Presvlačenje
Stručnjaci kažu da prvi koraci u osamostaljivanju dece počinju već u vrtiću. Tada dete mora da nauči samo se obuče ujutro i da se spremi za spavanje uveče. Prepuštanje deci da samostalno učestvuju u oblačenju je važan korak ka njihovoj samostalnosti. To ih uči odgovornosti i osnažuje njihovo samopouzdanje.
Vezivanje pertli
Veština vezivanja pertli današnjim klincima često izmiče. Deca često traže od roditelja da im pomognu pri vezivanju pertli, oblačenju i slično a roditelji im neretko povlađuju. Na primer, kupuju ima patike na “čičak” ne dajući tako detetu šansu da to uradi samostalno. Ova osnovna veština ne samo da doprinosi nezavisnosti, već i razvija motoričke sposobnosti.
Spremanje ličnih stvari
Upoznajte dete sa pakovanjem i organizacijom svojih ličnih stvari kao što su torba, olovke, sveske i užina. Samostalna priprema za školu ima nekoliko koristi za dete. Osim što deca u školu neće doći nespremna za nastavu, naučiće i raspored časova za celu nedelju. Potom, ova aktivnost đake prvake uči da budu odgovorni, razvija im preko potrebne organizacione veštine, a samim tim i samopouzdanje.
Razvoj Koncentracije
Roditelji bi trebalo da podrže decu u praćenju i organizaciji školskih obaveza. Omogućavanje deci da samostalno prate svoje domaće zadatke ima značajnu ulogu u razvoju discipline, odgovornosti i dobrih navika. U ovom procesu, podrška roditelja je od suštinskog značaja kako bi deca stvorila strukturu i organizaciju u vezi sa svojim školskim obavezama.
Razgovor o Emocijama
Komunicirajte s vašom decom o emocijama i naučite ih kako da prepoznaju i izraze svoja osećanja. Ohrabrite ih da se otvoreno izraze o tome kako se osećaju, jer im to pomaže da se osećaju sigurno i podržano. Dajte im do znanja da nije loše imati emocije i da je sasvim normalno da se nekad osećaju tužno, srećno ili ljuto.
Pozitivan Stav Prema Učenju
Kroz aktivnosti kao što su čitanje priča, istraživanje prirode i postavljanje pitanja, podstaknite njihovu radoznalost i znatiželju. Čitanje priča će im pomoći da urone u svet mašte i stvore vezu sa knjigama, dok istraživanje prirode omogućava direktno iskustvo učenja iz okoline. Podstičite ih da postavljaju pitanja i istražuju odgovore, što će im pomoći da razviju analitičke veštine.
Stručnjaci podsećaju da je priprema za školu mnogo više od čitanja i pisanja. Razvijanje veština samostalnosti, odgovornosti i organizacije pomaže deci da se uspešno prilagode školskom okruženju. Umesto da ih zasipamo previše pažnjom, treba da im omogućimo da rastu, uče i razvijaju se. S pravim fokusom na ove ključne veštine, budući đaci prvaci će biti spremni za novo životno razdoblje.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.