Biljna mleka se najviše traže za vreme posta: Evo kada se koje koristi i koliko su zdrava

Biljna mleka se sve više koriste u svakodnevnoj upotrebi. Od uobičajnih kao što su ovseno, sojino ili kokosovo mleko, do noviteta poput mleka od konoplje, oraha ili krompira. Svako je odlična zamena kravljem mleku, ali treba da imamo na umu kada i za šta se koristi.

Sve češće se konzumira biljno mleko, mnogi ga koriste iz etičkih razloga, jer ne žele da konzumiraju namirnice životinjskog porekla, neki zbog zdravlja, neki zato što imaju intoleranciju na laktozu, a neki pak zbog zanimljivog ukusa.

sezoni posta su izuzetno poželjna, jer omogućavaju pripremu brojnih jela i poslastica za koje je inače potrebno kravlje mleko.

A evo za šta i kada se koriste biljna mleka koja mogu da se pronađu na policama marketa u Srbiji:

Sojino mleko

Sojino mleko pojavilo se još u 80-im godinama prošlog veka, a reč je o vrlo svestranoj alternativi za mleko koja može da se koristiti u brojnim receptima zahvaljujući svom neutralnom ukusu.

Odličan je izvor belančevina i kalcijuma, bez holesterola i sa minimalnom količinom zasićenih masti. Koristi se za razne kolače i torte, palačinke, ovsenu kašu, smutije, bešamel i druge umake, sladoled.

Ovseno mleko

Ovseno mleko je miljenik barista koji ga poslužuju uz kafu.

Bogato je vlaknima i odličan izbor ako želite da smanjite svoj uticaj na okolinu kroz ishranu. Većina ovsenih mleka na tržištu je bez glutena (ovas ga ne sadrži), ali kako se proizvodi od ovasa, postoji mogućnost kontaminacije.

Za uzgoj ovasa se često koriste opasni pesticidi, tako da treba da se bira organska varijanta. Koristi se za kafu, kolače, palačinke, kašu, smutije, soseve, koktele, sladoled…

Bademovo i lešnikovo mleko

Odlična, ukusna alternativa kravljem mleku, ali mnogi ne bi trebalo da ga konzumiraju, posebno ako imaju alergiju na orašaste plodove.

Bogato je belančevinama. Koristi se za kafu, kolače, palačinke, ovsenu kašu, smutije, koktele, sladoled.

Lešnikovo mleko ima snažan ukus lešnika, te je prikladnije za korišćenje za pečenje poslastica ili u kafi. Odličan je izbor belančevina i vitamina E, ne sadrži holesterol, ali pripazite na sastav jer može da sadrži veliku količinu šećera.

Kokosovo mleko

Ima specifičan ukus, a nužan je sastojak brojnih jela azijske kuhinje.

Kokosovo mleko odlično je i za pečenje kolača. Koristi se za kafu, kolače, palačinke, ali i mnoga slana jela poput karija i raznih čorbica.

Pirinčano mleko

Ima “tanku” teksturu i neutralan ukus, pa je vrlo svestrano za upotrebu.

Često mu se dodaju velike količine šećera, na šta treba pripaziti. Ima velik udeo ugljenih hidrata, zbog čega je odličan izbor za sportiste, ali potencijalno štetno za dijabetičare. Pirinčano mleko nije baš dobar izvor belančevina, te se ne preporučuje deci. Koristi se za kolače, palačinke, ovsenu kašu…

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.