Banka Engleske prebacuje fokus na borbu sa inflacijom

Cilj je srednjeročno smanjenje spoljnog duga. Banka Engleske više puta ove godine povećala kamatne stope i prestala da reinvestira prihode od obveznica, objavila ciljeve o smanjenju bilansa za oko 80 milijardi funti godišnje.

Banka Engleske (BoE) početkom sledećeg meseca će početi sa odloženom prodajom obveznica. Fokus se tako vraća na borbu protiv najveće inflacije u poslednjih 40 godina, nakon što je izbegnuta pretnja sloma tržišta.

Najave pooštravanja mera dolaze iz centralne banke, koja je nedeljama zbog posledica vladinog plana smanjenja poreza morala da kupuje državne obveznice kako bi izbegla kolaps na tržištu u vidu prodaje penzionih fondova. Prodaja će u početku isključiti dug u dugom roku koji je bio u središtu nedavnih tržišnih previranja izazvanih vladinim fiskalnim planovima.

Kolaps na tržištu obveznica bio je velika smetnja centralnoj banci koja je pokušavala  da se fokusira na restriktivnu monetarnu politiku kako bi ublažila učinak rastuće inflacije. BoE je kamatne stope povećala više puta ove godine i prestala je da reinvestira prihode od obveznica koje dospevaju u bankine portfelje. Guverner Andrew Bailey je u subotu rekao kako bi se moglo činiti da postoji napetost između napora da se uspori rast cena i hitne odluke o ponovnoj kupovini obveznica.

Pokretanje restriktivne monetarne politike koju zagovara novi ministar finansija Jeremy Hunt borbu protiv inflacije ponovno stavlja kao glavni cilj centralne banke i omogućava povlačenje od bilo kakvog izgleda državnog finansiranja u jačanju kredibiliteta.

Međutim, guverner Bailey ne zanemaruje svoju odgovornost za finansijsku stabilnost u potpunosti. Prodaja državnih obveznica kompromis je koji mu omogućava da se drži plana smanjenja ogromnog portfolija do kog je došlo kupovinom državnih obveznica. Istovremeno, prodajom obveznica štiti se stabilnost za dugoročnije tržište.

“Ovo je još uvek lukav plan u trenutnim tržišnim uslovima. Banka nastavak značajnog smanjenja portfelja smatra ključnim za održavanje svoje nezavisnosti i verodostojnosti usred fiskalnih nesreća u Velikoj Britaniji”, rekao je Krishna Guha, strateg za politike centralnih banaka u kompaniji Evercore ISI.

Podsećamo, engleska centralna banka je počela da interveniše krajem septembra kada je porast prinosa na obveznice nakon fiskalne objave mogao da dovede do poremećaja u funkcionisanju penzionih fondova, sa potencijalnim posledicama za ceo finansijski sistem Ujedinjenog Kraljevstva.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.