Revolucionarno otkriće na dnu Atlantskog okeana približilo je naučnike mogućem razumevanju kako je nastao život na Zemlji. Istraživači su izbušili zemljino jezgro od 1,2 kilometara iz podvodne planine zvane „Atlantidski masiv”, otkrivajući ključne tragove o procesima koji su možda pokrenuli život.
Tim naučnika koje je predvodio magmatski stručnjak Johan Lisenberg sa Fakulteta u Kardifu, istraživao je ekstremne uslove u kojima rastavljeno kamenje iz Zemljine kore koje se meša s morskom vodom, o čemu su 18. avgusta objavili studiju.
Veruje se da je to okruženje slično uslovima koji su mogli pokrenuti pojavu jedinstvenih mikroba i ranih oblika života pre više milijardi godina što je bio začetak života na planeti Zemlja.
Atlantidski masiv jedna je od retkih lokacija na Zemlji gde naučnici mogu da pristupe materijalu direktno iz gornje kore, pružajući jedinstvenu priliku za proučavanje dubinskih procesa koji oblikuju Zemlju.
„Okeanska kora se još formira. Svaki dan, u osnovi”, objašnjava Lisenberg, za Si-En-En govoreći o kontinuiranom stvaranju nove zemljine kore kako se tektonske ploče šire.
Stena iz dela zemljine kore koja je izvađena iz Atlantidskog masiva nudi snimak tih procesa, koji su inače nedostupni ispod okeanskog dna.
Jedno od ključnih otkrića studije jeste prisutnost minerala serpentina. Serpentin nastaje kada olivin, primarni mineral u steni, reaguje s morskom vodom, oslobađajući vodonik. Analiza tima otkrila je neočekivanu stabilnost mineralnog sastava jezgra. Time su u pitanje dovedene prethodne pretpostavke o homogenosti zemljine kore. Ta je varijabilnost presudna za rekonstrukciju „hemijske kuhinje”, kako ju Lisenberg opisuje, koja je omogućila reakcije za održavanje života. Naučnici nastavljaju proučavati jezgro, nadajući se da će otkriti više detalja o gornjoj kori i steći dublje razumevanje procesa koji su možda doveli do nastanka života na Zemlji.
Pročitajte još: