Dolaskom proleća većina ljudi se susreće sa problemom koji nije opasan, ali narušava kvalitet života. Naše telo vrlo često neke bezazlene stvari kao što su alergeni, doživi kao opasnost i reaguje burnim reakcijama. Ove reakcije nazivamo imunološki odgovor.
Imunološki odgovor može biti blag, od kašlja i curenja iz nosa, do reakcije opasne po život, poznate kao anafilaktični šok. Jedna od reakcija je i alergijski kašalj, koji često je teško razlikovati od simpoma prehlade, jer obično se javlja i curenje iz nosa kao i suzenje očiju kao propratni simptom. Alergijski simptomi traju znatno duže od prehlade i javljaju se u određenom periodu godine.
Alergijski kašalj obično započinje “golicanjem” u grlu, uporan je i u većini slučajeva suv, bez sekreta. U periodu cvetanja trava i drveća kada se javi ovakav kašalj, bez simptoma kao što su povišena temperature i malaksalost, možemo reći da je reč o alergijskom kašlju. Sudeći po tome kako kašalj zvuči, lekar će najboje proceniti da li postoji mogućnost da je došlo do nadovezivanja virusne infekcije, jer virusi za razliku od bakterija dovode takođe do suvog kašlja.
Alergijski kašalj može biti sezonskog karaktera (uglavnom u jesen ili proleće), a može trajati tokom cele godine zavisno od vrsti alergena.
Ako znate da ste skloni alergijama izazvanim cvetanjem u prevenciji alergijskih problema bitno je na vreme spremiti organizam za alergene.
Pre svega sa upotrebom preparate na bazi Cinka i Vitamina C treba krenuti par nedelja pre cvetanja.
Takođe upotreba preparate na bazi probitoskih i prebiotskih sojeva je jako važna da bi se uspostavila normana Th1/Th2 ravnoteža u našim crevima.
Izbegavajte zadimljene prostorije, jer duvanski dim uticaće na pojačanje alergijskog kašlja. Takođe mesta gde je cvetanje izraženo izbegavajte.
Kada je u pitanju upotreba lekova, vaš lekar će proceniti kada je vreme da se u terapiju uključe antihistaminici.
Antihistaminici, putem blokade specifičnih H1 receptora blokiraju histaminske efekte, poput zapaljenskih reakcija, širenja i pojačane propustljivosti krvnih sudova, i otklanjaju one simptome poput suzenja očiju, curenja nosa, koji znaju da budu jako naporni.
Antihistaminici se primenjuju prilikom pojave prvih simptoma i znakova alergijske reakcije, ne koriste se preventivno. To su lekovi koji će sigurno olakšati vam probleme, ali morate ih pažljivo koristiti jer neželjeni efekti kao pospanost, suvoća usta su reakcije koje znaju da stvaraju nelagodu.
Autor teksta: Mr Ph Aleksandra Burkanović
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.