Stevan Stevica Marković, rođen 10. maja 1937. u Beogradu, postao je poznat kao telohranitelj čuvenog francuskog glumca Alena Delona. Njegova tragična smrt 1. oktobra 1968. u Parizu izazvala je jednu od najkontroverznijih političkih aferi u francuskoj istoriji, poznatu kao „Afera Marković”. Ova priča je obuhvatila političke intrige, medijske skandale i misteriozne okolnosti koje su šokirale javnost.
Rani život i beogradski dani
Stevan Marković odrastao je u Beogradu, u opštini Stari Grad, gde je bio poznat po svojoj buntovnoj prirodi i avanturističkom duhu. Kao mladić, često je učestvovao u uličnim tučama i provodio vreme u popularnim mestima poput Kalemegdana i Knez Mihailove ulice. Njegov život u Beogradu bio je obeležen treninzima u rvanju i ljubavlju prema džez igrankama. Krajem leta 1958. godine, Stevica je sa prijateljima ilegalno prešao u Italiju, a potom u Francusku, sa željom da se useli u Pariz.
Život u Parizu: Od telohranitelja do politike
U Parizu, Marković se suočavao sa životom u nemaštini, preživljavajući baveći se povremenim poslovima. Njegov život se menja 1965. godine kada ga je prijatelj upoznao sa Alenom Delonom. Stevica postaje Delonov telohranitelj i prijatelj, iako su njegove prilike u filmskoj industriji ostale neiskorišćene zbog njegovih sklonosti ka kocki i provodima. Njihov odnos se pogoršao tokom leta 1968. godine, kada se Stevica upustio u ucenu kako bi dobio više novca. Ovo je bio početak njegovih problema.
Smrt i politika: Šokantni preokret
Markovićeva smrt izazvala je ogromnu pažnju javnosti. 22. septembra 1968. godine, Stevica je ušao u taksi i nestao. Njegovo telo pronađeno je 1. oktobra u plastičnoj kesi na deponiji u naselju Elankur. Početna obdukcija pokazala je da je ubijen tvrdim predmetom, ali naknadna obdukcija otkriva da je smrt izazvana vatrenim oružjem kalibra 9 mm.
Istraga je ubrzo pokazala da je Stevica bio umešan u brojne skandale. Policija je sumnjala na Delona, njegovu suprugu Natali, i korzikanskog kriminalca Fransoa Markantonija. Kasnije, anonimna pisma u listu „Figaro” otkrivaju ulogu visokih državnih funkcionera u ovom slučaju, uključujući i insinuacije da je Klod Pompidu, supruga bivšeg premijera Žorža Pompidua, bila povezana sa skandalom.
Kontroverze
Alen Delon je ispitivan, ali čvrsti dokazi o njegovoj umešanosti nisu pronađeni. Uroš Milićević, ključni svedok koji je poslednji video Markovića, nestaje iz Pariza i kasnije je pronađen mrtav u Briselu. Afera se još više komplikuje kada se u istragu uključi francuska služba bezbednosti, koja otkriva moguće veze sa visokim političarima i zabavama za odrasle.
Medijska praćenja
Afera „Marković” je obuhvaćena u brojnim knjigama i dokumentarnim filmovima. Najpoznatija dela uključuju roman „Gorila” Dušana Savkovića i dokumentarne filmove kao što su „L’Affaire Markovic” i „Passé sous silence”. Iako je igrani film na ovu temu nikada nije snimljen zbog pritisaka, priča o Stevici Markoviću i dalje fascinira i šokira.
Pročitajte još: