BioSens institiut – zgrada kakvu Novi Sad do sada nije imao (FOTO i VIDEO)

NOVI SAD – Nova zgrada Biosens Instituta, kao i sam Institut, biće specifična po mnogim stvarima. Njena izgradnja je u toku na prostoru kompleksa novosadskog Univerziteta, između Đačkog igrališta, staklenika PMF-a i Sunčanog keja.

Izgradnja je započeta u maju prošle godine, a njen završetak planiran je za 2023. godinu. Objekat je deo projekta „Antares“, vrednog 28 miliona evra, od kojih će sedam miliona biti izdvojeno za lokalitet BioSensa u Novom Sadu.

Šta je to BioSens?

BioSens je istraživačko-razvojni institut za informacione tehnologije biosistema, osnovan je 2015. godine i pionir je digitalne transformacije poljoprivrede u Srbiji. Od osnivanja smešten je kao „podstanar“ zgrade Rektorata u Novom Sadu.

Foto: Gradske info

Istražujući naučne i tehnološke granice inovativne primene IT-a u poljoprivredi, Institut teži da srpskom, ali i svetskom poljoprivrednom sektoru pruži vrhunska digitalna rešenja kako bi se uz manje investicija ostvarili veći prinosi. Ukratko, naprednom tehnologijom do veće efikasnosti.

Novi objekat trebalo bi da obezbedi 150 radnih mesta. BioSens trenutno broji 120 naučnika, a cilj je da ih bude više od 200, uz prateće osoblje.

Foto: Vizuelizacija, EuroCons Group

Zgrada kakvu Novi Sad još uvek nije imao

Na parceli od 1.400 kvadrata trenutno su vidljivi obrisi nove zgrade naučnog instituta, koji će svojim zaposlenima pružiti ukupno 6.500 kvadratnih metara površine na raspolaganje.

Foto: Gradske info

Ono što je specifično, a nesvakidašnje za naše prostore, jeste što će zgrada u svom jezgru imati gumene nosače koje će omogućiti objektu da ne oseća spoljne vibracije.

U teoriji, ukoliko dođe do manjeg zemljotresa, ako se nalazite u zgradi BioSensa nećete ni shvatiti da se zemaljsko tlo pomeralo.

Zašto je to neophodno?

Foto: Gradske info

Iako se u građevinarstvu ovakve tehnologije koriste kako bi se objekti sačuvali od zemljotresa, ovde postoji još jedan veoma važan razlog.

Na Institutu će se raditi sa osetljivom mikroskopskom opremom, razvijaće se mikro i nano tehnologija, osetljivi senzori i slični uređaji.

To znači da je potrebna apsolutna preciznost, što će ovi „seizmički izolatori“ i omogućiti, kako će smanjiti direktan prenos vibracija iz okoline.

Kako će zgrada izgledati i šta će se u njoj nalaziti?

Ova građevina, u najvećoj meri sačinjena od betona i čelika, imaće, uz prizemlje, na strani do nasipa dva, a na suprotnoj četiri sprata.

Unutrašnjost će sadržati laboratorije, čiste sobe, radni prostor za zaposlene, ali i za eksterne korisnike, sale za predavanja, kantinu sa pratećim prostorijama, sanitarne, tehničke i pomoćne prostorije, kao i natkriveni parking.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.