ZRENJANIN – Opšta bolnica „Đorđe Joanović“ obeležila je juče 4. februar Svetski dan borbe protiv raka i tim povodom uputila saopštenje u kojem se navodi koliko je prevencija značajna u lečenju ovakvih vrsta oboljenja.
Svetski dan borbe protiv raka predstavlja globalnu inicijativu za ujedinjenje pod okriljem Unije za međunarodnu kontrolu raka, sa ciljem da što više života bude spašeno od karcinoma,
Podaci pokazuju da se više od trećine malignih oboljenja može sprečiti, a da se čak trećina može izlečiti ako se bolest rano otkrije i pravilno leči.
„ U Srbiji godišnje od raka oboli oko 40.000 ljudi. Na žalost, više od polovine obolelih gubi bitku sa ovom bolešću. Statistika se ne razlikuje mnogo ni u zemljama u našemo okruženju, niti u svetu. Podaci govore da postoje razlike koje smo primetili u odnosu na prethodni period, a to je da sve više oboljevaju mlađa godišta. I u sveti i kod nas ljudi najčešće oboljevaju od raka pluća. Oni se u Zrenjaninu leče u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti“, navodi se u saopštenju zrenjaninske bolnice.
Među najčešćima je karcinom dojke, debelog creva i uro-genitalni.
„ Prošle godine je bilo više karcinoma mokraćne bešike, tu su karcinomi prostate, jajnika, grlića materice, endometrijuma. Na nastanak maligne bolesti utiče više faktora. Imamo nasledne faktore i spoljašnje. Polipoza creva je nasledna, ulcerozni kolitisi zahtevaju redovne kontrole. Potrebno je ići na povremene preglede kolonoskopije. Treba izbegavati sunčanje, solarijume… uticati na ono što je do nas. A ono što ne možemo menjati, to je genetika. Savetuje se više aktivnosti. Važni su boravak na svežem vazduhu, pravilna ishrana. Treba voditi računa o telesnoj težini, izbegavati pušenje, alkohol“, savetuju iz zrenjaninske Opšte bolnice.
Dostupne su inovativne, biološke i imunološke terapije.
„ Uspeštnost terapije je bolja, ali veliku pažnju treba posvetiti preventivi. Svaka bolest ima svoje stadijume i svaka se najlakše leči u početku. Ako redovno radite kolonoskopiju i otklonite polip od kojeg nastaje karcinom, vi ste izlečeni. Savetovališta za žene šalju pozive za skrining, ali se pacijentkinje ne odazivaju. Ako dobijete poziv, odazovite se. Samopregled dojki traje pet, deset minuta u stojećem ili ležećem položaju, ruka je podignuta, a drugom rukom se pregleda suprotna dojka. Ukoliko primetite promene koje nisu uobičajene u pražnjenju creva, bolove javite se na vreme na pregled“, apeluju iz Opšte bolnice „Đorđe Joanović“