ZRENJANIN – Ove godine obeležava se 80 godina od završetka Drugog svetskog rata i prvi datum koji se obeležava, a u vezi je sa događajima iz tog perioda istorije u Zrenjaninu, je 19. april.
Tog dana, 1941. godine, samo osam dana po ulasku nemačkih okupacionih trupa u tadašnji Petrovgrad i nedelju dana po uspostavljanju vojne uprave u celom Banatu, na nekadašnjoj periferiji, ledini na Bagljašu streljano je i pokopano 17 lica iz nekoliko mesta srednjeg Banata, zbog, kako su fašisti tada objavili, “pljačke, poseda oružja i nasilja prema nemačkim podanicima”.
Počast ovim stradalnicima i prvim žrtvama fašizma odali su nedavno predstavnici Grada Zrenjanina i mesnih zajednica sa Bagljaša “Sonja Marinković” i „Veljko Vlahović“.
Delegaciju lokalne samouprave predvodio je zamenik predsednika Skupštine grada Oliver Mitrović, a u ime mesnih zajednica venac su položili predsednici saveta MZ “Sonja Marinković” Robert Čanji i MZ „Veljko Vlahović“ Žarko Cvetić.
Ispunjeno je obećanje koje je gradonačelnik Simo Salapura dao prošle godine, kada je po prvi put položeno cveće i javnosti ukazano na ovaj skrajnuti spomenik, koji se nalazi na obodu spomen-parka Bagljaš, njegovom suprotnom kraju od spomen-kosturnice borcima Crvene armije.
U međuvremenu uređen je prilaz obeležju, popločana staza od behatona, postavljene klupe, a okolni prostor je očišćen i oplemenjen zelenilom. Spomenik i njegova okolina sada izgledaju kako i dolikuje prostoru koji upućuje na ratna zbivanja i stradanja i na ovaj način i žrtve će biti sačuvane od zaborava.
Gradonačelnik je i ovom prilikom istakao značaj i važnost negovanja kulture sećanja na događaje i naše sugrađane koji su dali živote pružajući otpor okupatoru. Podsetio je na obnovu, u prethodnom periodu, više spomen-obeležja iz oba svetska rata i dodao da je to naša civilizacijska i ljudska obaveza.
Na spomeniku, podignutom zaslugom Cvete Subotički, supruge jednog od streljanih, su uklesana imena 17 žrtava, među kojima su dve imaju samo prezime, jer im se ni imena nisu znala. Na obodu spomen-parka na Bagljašu počivaju Milan Obradović i Ilija Šćepanović iz Vojvode Stepe, Milenko Došen i Laza Resanović iz Hetina, Marko Borić iz Bašaida, Veljko Miučin, Dušan Nikolin, Ivan Filipov, Vlada Subin, Mladen Đurin i Živa Todorov, svi iz Nemačke (Nove) Crnje, Milan Jovan (Savin), Mihajlo Tintar iz Gline, Miloš Milovanov i Sredoje Subotički iz Dragutinova (danas Novo Miloševo), kao i izvesni Eraković i Dačević.