Zoo vrt na Paliću: De Brazza majmuni dobili „pojačanje”

majmun-palić
SUBOTICA/PALIĆ – Zoološki vrt na Paliću u mesecu maju osim većeg broja posetioca „pojačao” se i brojnim stanjem „domaćina”, i to De Brazza majmuna.

Mama Malia donela je na svet svoje treće mladunče. Posle mesec dana, majmunče je počelo da izlazi napolje i svakodnevno boravi u spoljašnjem i unutrašnjem ispustu, čvrsto se držeći za svoju mamu.

Za one koji žele da znaju nešto više o ovoj vrsti, De Brazza majmun je majmun Starog sveta i endemska vrsta za rečne i močvarne šume centralne Afrike, a nastanjuje i suve planinske šume Angole, Kameruna, Konga, Etiopije, Kenije i Nigerije.

Najveća vrsta u porodici gvenona, jedan je od najrasprostranjenijih afričkih primata. Osim po veličini, može se razlikovati od ostalih majmuna po narandžastom polumesecu na čelu i beloj bradi. De Brazza majmuni imaju izražen polni dimorfizam; mužjaci teže oko 7 kg, a ženke oko 4 kg. Odrasli imaju sivo krzno sa crvenkasto-smeđim leđima.

Grupe se nalaze isključivo u blizini vode. Vole gustu šumu i vegetaciju, samo se upuštaju u otvoreniju šumu da bi se hranili. Oni su uglavnom arborealni, ali se spuštaju na zemlju da bi se hranili zeljastim biljkama.

Životni vek De Brazza majmuna je do 22 godine u divljini i 30 godina u zatočeništvu. Žive u malim grupama, u proseku od 2-10 jedinki, koju čine par mužjaka, ženki i mladunaca. Ženke dostižu polnu zrelost sa  5 godina starosti, dok mužjaci ne dostižu zrelost do 6. godine života. Sezona parenja traje od februara do marta, ali ženke takođe mogu ući u estrus u vremenima velike dostupnosti hrane. Trudnoća traje između 5 i 6 meseci, a beba ostaje blizu svoje majke tokom prve godine svog života, nakon čega se odbija od sise. Ženke obično imaju jedno po jedno mladunče.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.