ZOI: Petra Vlhova osvojila prvo zlato za Slovačku, Džejkobelis za prvu zlatnu medalju Amerike

Slovakinja Petra Vlhova bila je najbrža u slalomu i osvojila je prvu zlatnu medalju za tim Slovačke na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.

Srebro je osvojila skijašica Austrije Katarina Linzberger a bronzu Švajcarkinja Vendi Holdener.

Petra Vlhova je bila tek osma posle prve vožnje, ali je u drugoj bila najbrža i na kraju sa ukupnim vremenom 1:44.98 postala olimpijska šampionka.

Vlhovoj, koja je do sada 17 puta pobeđivala u Svetskom kupu, ovo je prva zlatna olimpijska medalja.

Sa osam stotinki zaostatka u odnosu na Vlhovu srebro je odnela Austrijanka Katarina Linzberger, a bronza je pripala Švajcarkinji Vendi Holdener sa 12 sekundi zaostatka.

Sve tri skijašice su do medalja došle sjajnim vožnjama u drugoj trci, a najbrže četiri iz prve trke nisu bile ni blizu osvajanja medalje.

Natali Gajzenberger osvojila i treće zlato u sankanju

Nemica Natali Gajzenberger osvojila je zlatnu medalju u sankanju na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu. Gajzenbergerova je tako postala prva takmičarka sa tri uzastopno osvojena zlata na Igrama.

Natali Gajzenberger je trku završila sa vremenom 3:53.454 ostavivši iza sebe sunarotkinju Anu Berejter za +0.493.

Natali Gajzenberger osvajala je zlatne medalje u sankanju i na igrama u Pjongčangu 2018. i četiri godine ranije u Sočiju.

Uz to ona ima i dva olimpijska zlata u ekipnoj konkurenciji iz Sočija i Pjongčanga, kao i bronzu u singlu iz Vankuvera 2010. godine.

Bronzanu medalju je osvojila Ruskinja Tatjana Ivanova sa +1.053 zaostatka.

Od četvrtog do šestog mesta plasirale su se tri Austrijanke Madelejn Egl, Hana Prok i Lisa Šult.

Sedma je bila Nemica Julija Taubic, osma Letonka Eliza Tiruma, deveta Švajcarkinja Natali Mag, a deseta Italijanka Andrea Voeter.

Norvežanin Rud osvojio olimpijsko zlato u slobodnom skijanju

Norveški takmičar Birk Rud osvojio je zlatnu medalju u slobodnom skijanju u disciplini big er na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.

Rud je pobedio rezultatom 187,75 poena i osvojio prvu zlatnu medalju u toj disciplini koja je u Pekingu prvi put u olimpijskom programu.

Srebrnu medalju osvojio je Amerikanac Kolbi Stivenson sa 183 poena, a bronzu Švedjanin Henrik Harlo sa 181 poenom.

Jamamoto prvi posle ski skokova u nordijskoj kombinaciji

Japanski takmičar Rjota Jamamoto vodeći je posle ski skokova, prvog dela takmičenja u nordijskoj kombinaciji na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.

Jamamoto je skočio 108 metara i za taj skok dobio je 133 boda u prvom delu takmičenja. On će nešto kasnije kros kantri trku na 10 kilometara početi sa 38 sekundi prednosti.

Takmičar koji zabeleži najduži skok i dobije najviše ocene sudija počeće trku kao prvoplasirani, a iza njega idu takmičari redosledom koji je ostvaren u ski skokovima.

Austrijanac Lukas Grajderer startovaće kao drugi pošto je sakupio 123,4 boda, a iza njega će biti nemački takmičari Julijan Šmid (123,1) i Johanes Ridcek (122,2).

Austrijanac Johanes Lamparter startovaće kao peti sa minut i četiri sekunde zaostatka za Jamamotom, kao i Japanac Sora Jači.

Nordijska kombinacija je olimpijski sport od prvih Zimskih igara 1924. godine u Šamoniju.

Džejkobelis donela prvo zlato Americi

Amerikanka Lindzi Džejkobelis osvojila je zlatnu medalju u snoubord krosu na ZOI u Pekingu.

Ona je donela prvo zlato Amerikancima u Pekingu.

Njoj su ovo bile pete Olimpijske igre i za 36-godišnju snouborderku ovoj je svakako najveći uspeh.

U Torinu 2006. je osvojila srebro, dok je 2010. i 2014. u Vankuveru i Sočiju doživela pad i propuštala finala.

Srebro je pripalo Francuskinji Kloe Trespeš, dok je bronza završila u rukama Kanađanke Marijete Odine.