Znate li koji je srpski naučnik zaslužan za nastanak radija?

Od 2011. godine svakog 13. februara, širom sveta, obeležava se Svetski dan radija!

Ovaj Međunarodni dan proglašen od strane Uneska, a obeležava se 13. februara, na dan kada je 1946. godine prvi put pušten radio Ujedinjenih nacija.

Iako je tog dana pušten radio Ujedinjenih nacija, drugi radiji u Evropi pušteni su mnogo pre. Tako recimo, Radio Beograd – Rakovica (danas Radio Beograd),  pušten je prvi put 1. oktobra 1924. godine, kao najstarija radio stanica u regionu, ali i šire.

Radio Beograd – Rakovica te 1924. godine, kako se navodi na sajtu Radio televizije Srbije, puštena na isti dan kada i Radio Beč, dok je Radio Pariz počeo sa radom samo šest meseci ranije.

U Novom Sadu je Radio Novi Sad osnovan 1949. odlukom Glavnog izvršnog odbora Narodne skupštine Vojvodine.

Nastanak radija

Nastanak radija vezuje se za Đuljelma Markonija koji je naravio prvi prenos radio-talasa preko Atlantskog okeana.

Međutim, malo ko zna da je slavni Srbin Nikola Tesla zvanično zaslužan za pronalazak radija.
Smatra se da je Nikola Tesla prvi razvio i objasnio način za proizvodnju radio frekvencija, princip usaglašenih rezonantnih kola u predajnoj i prijemnoj anteni i javno predstavio principe radija i prenos signala na velike daljine.  Vremenom je Markoni osporen u svom izumu, jer se dokazalo da je Tesla imao prve nacrte radija.

Kako god, od njihovog izuma pa do današnjeg dana mogućnosti radija su  se promenile.

Istorija radija

Prvi prenosnici radio talasa početkom 20. veka nisu prenosili zvučni kanal. Oni su bili samo radiotelegrafski sitemi koji su mogli da prenose kratke poruke, prvo na kraćoj udaljenosti, a posle toga i na dužim relacijama.

Radio je svoju evoluciju doživeo pojavom pretvarača. Putem pretvarača je uspelo da se analogni audio sistem pretvari u fizičke talasne oblike zvuka u električne reprezentacije tih talasnih oblika.

Veći broj radio uređaja i njihova uloga u medijskom sistemu otpočela je sa zabavnim programom, kada je 1919. godine u Holandiji radio stanica upotrebljena, kao prva radio stanica, u komercijalne svrhe.

Od tada je radio bio jedino i glavno mesto razonode, sve do pojave televizora.
Kako se javljala svest o upotrebi radija, za njegove informativne, zabavne i komercijalne svrhe, tako su se unapređivali modeli i dostupnost radio signala.

Od 60-ih godina prošloga veka radio je postao i sastavni deo automobila.

Danas u svetu postoji ogroman broj radio stanica, koje se mogu slušati sa bilo koje lokacije, zahvaljujući napretku tehnologije i prelasku radija na digitalne prijamnike.

U Srbiji je trenutno registrovano preko 100 radio stanica, a mi vam predlažemo one bez reklama, u kojima možete uživati bez prekida – poput radija gradske info.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.