Amazake je drevni fermentisani napitak i proizvod za zdravlje i lepotu, a njegov sastav i blagotvornost čine ga možda i najzdravijim pićem na svetu.
Ovo drevno bezalkoholno i blago fermentisano piće od pirinča može se služito toplo i hladno. Nekada nagrada za teži fizički rad, kremasto piće amazake je u stvari mikrokosmos japanske kulinarske istorije.
Prvi put razvijen u razdoblju Kofua, od 250. do 538. godine, amazake je izvorno bila tehnika fermentacije i konzerviranja hrane. Nastala je kuvanjem pirinča, vode i koji, vlaknaste gljive. Proizvod je napitak pun hranjivih sastojaka i bakterija prilagođenih probavi, popularan i kao piće i kao lek. Od tada piće beleži nekoliko uspona i padova u popularnosti.
Napitak je, osim toga što je izuzetno zdrav, imao i onu utešnu funkciju. Njegovi sastojci poput đumbira grejali su narod u hladnim zimskim danima, pa je on postao neka vrsta i prazničnog nacionalnog pića. Amazake je slatko piće, što nagoveštava i njegovo ime, u prevodu “slatki sake”, iako sadrži samo alkohol u tragovima zbog fermentacije.
Piće ima otprilike 80 kalorija na 100 grama. Pozitivno utiče na svako deo tela, uključujući na rast kose, gubitak kilograma, oporavak od mamurluka, ciklus spavanja i na dobro funkcionisanje stomaka.
U poslednjim decenijama od kako je zanatska i domaća proizvodnja postala popularna, amazake se vratio na velika vrata, i postaje popularniji nego ikad. Amazake je danas redovan u svim kafićima i restoranima širom Japana, lokalno stanovništvo ga obožava ili kao jutarnu poslasticu ili kao popodnevni užitak za poneti.