Gotovo se u svakom matematičkom zadatku koristi simbol jednakosti (=), koji je danas univerzalno prihvaćen, ali da li znate kako je nastao?
Najuticajniji velški matematičar svog vremena bio je Robert Rekord, koji je živeo od 1510. do 1558. godine. Naime, priča kaže da je Rekorda, koji je živeo u 16. veku užasno nervirala činjenica da, svaki put kada treba da napiše jednačinu, mora da napiše slovima “jednako je” (“is equal to”), da je rešio da reči samoinicijativno zameni.
Uveo je algebru svojim sunarodnicima i umro je u zatvoru, iako u zapisniku nije naveden razlog zašto je bio zatvoren. Nadamo se da to nije imalo nikakve veze s njegovim matematičkim aktivnostima.
Robert je prvi put predložio znak jednakosti u knjizi iz 1557. pod nazivom “The Vhetstone of Vitte”, u kojoj kaže: „I da bi izbegao dosadno ponavljanje ovih reči “jednako je” postaviću kao što često radim , par paralelnih linija.
Interesantno je da simbol (Rekord ga je zvao “blizanački” zbog dve identične linije koje stoje jedna iznad druge) nije odmah postao popularan i prihvaćen. Sve do sredine 18. veka matematičari su koristili i “||” kao i “æ” ili “œ”.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.