SRBIJA – Ministar privrede u Vladi Republike Srbije Slobodan Cvetković izjavio je danas da je cilj države da stečajni postupak, koji je jedan od važnih faktora funkcionisanja privrednog sistema, dovede na nivo najviših evropskih i svetskih standarda.
Cvetković je, na otvaranju konferencije „Digitalization/IT Developments in the Insolvency World” u hotelu „Metropol”, rekao da je strategija Srbije da, preko Ministarstva privrede i relevantnog nacionalnog regulatora – Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, kao i privrednih sudova, reguliše i unapređuje stečajni postupak u cilju prilagođavanja normativnih rešenja realnim potrebama i standardima EU.
Ministar je ukazao na to da, obavljajući poverene stručne i regulatorne poslove, Agencija za licenciranje stečajnih upravnika od svog osnivanja učestvuje u unapređivanju stečajnog sistema.
Pored edukacija, licenciranja, nadzora nad radom stečajnih upravnika i sprovođenja stečajnih postupaka nad preduzećima sa većinskim javnim kapitalom, ova agencija je kroz saradnju sa međunarodnim organizacijama zasluženo prepoznata i van nacionalnih okvira, istakao je Cvetković.
On je ukazao na to da digitalizacija, koja je jedan od prioritetnih zadataka Vlade Srbije, nije zaobišla ni stečajni postupak i da je pomenuta agencija izradila portal za elektronsku prodaju u stečajnom postupku i otvorila projekat digitalne transformacije, u saradnji sa EBRD, koji Ministarstvo privrede u potpunosti podržava.
Novi digitalni sistemi u stečaju učiniće sistem efikasnijim, povećati transparentnost postupaka i omogućiti njihovo unapređenje, ocenio je Cvetković.
Ministar je, takođe, naveo podatak da je BDP Srbije u poslednjoj deceniji više nego dupliran i da je sa 33 milijarde evra u 2012. godini, sada na približno 70 milijardi evra.
Uprkos trenutnoj složenoj ekonomskoj, energetskoj i bezbednosnoj krizi, kako je istakao, Srbija je uspela da ostvari rekordan priliv stranih direktnih investicija, nastavak rasta zarada i zaposlenosti, kao i najviši istorijski nivo deviznih rezervi.
Prema njegovim rečima, privlačenju investitora doprinose makroekonomska stabilnost, povoljna poslovna klima, sporazumi o slobodnoj trgovini koje Srbija ima sa trećim zemljama i precizna pravila subvencionisanja.
Cvetković je napomenuo da je udeo javnog duga u BDP-u na nivou od 55,2 odsto, što je daleko ispod nivoa Mastrihta, ali i proseka zemalja Evropske unije.
Ministar je naveo da je uspešnom ekonomskom politikom Vlade Srbije nastavljen visok nivo domaće investicione aktivnosti, koja se ogleda kroz izgradnju putne i železničke infrastrukture, kao i ulaganje u nauku i izgradnju naučnotehnoloških parkova.
Ovu konferenciju je organizovala Agencija za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU), koja ima intenzivnu dugogodišnju saradnju sa raznim međunarodnim organizacijama i redovno učestvuje u projektima, događajima i istraživanjima koje te organizacije sprovode.
ALSU je, između ostalog, aktivna članica Međunarodnog udruženja stečajnih regulatora (IAIR), koje okuplja ministarstva, agencije i ostala regulatorna tela iz više od 30 zemalja članica.
Konferencija, koja je prvi put održana u Beogradu, okupila je predstavnike članica IAIR-a, među kojima su SAD, Indija, Velika Britanija, Irska, Škotska, Austrija, Hongkong, UAE, JAR, Finska, Albanija i drugi, kao i predstavnici MMF-a, Svetske banke i EBRD-a.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.