SRBIJA – Poznati i priznati naučnik Mihajlo Pupin je rođen 9. oktobra 1854. godine u Idvoru u Banatu. Nadimak “Idvorski” dao je sam sebi po rodnom mestu. Njegovi roditelji, Konstantin i Olimpijada, iako nepismeni zemljoradnici, savetovali su svog sina od ranog detinjstva da ide u svet i bavi se naukom.
Osnovnu školu završio je u Idvoru, nakon toga je 1896. godine upisao gimnaziju u Pančevu. Pored školovanja, mladi Mihajlo je pomagao svojim roditeljima oko posla i kuće. Prirodne nauke zavoleo je u srednjoj školi, njegov trud, potencijal i darovitost prepoznao je nastavnik Kos koji mu je omogućio da nakon gimnazije otputuje na studije u Prag 1872. godine. Takođe, tokom svog školovanja, Pupin je postao član pokreta “Omladina srpska”.
Međutim, nakon iznenadne smrti oca on prodaje svoje knjige i odelo kako bi kupio brodsku kartu koja ga je vodila iz Hamburga u Njujork.
Pupinov put do Amerike trajao je 14 dana, iako je imao samo 5 centi u džepu njegova ambicija bila je ogromna. Svoje prve dane u Njujorku proveo je gladujući, međutim ubrzo pronalazi posao u Filadelfiji od kojeg je zaradio svega par dolara.
Pupin je obožavao Kuperovu biblioteku u kojoj se često grejao i učio engleski jezik. Tokom svog boravka u Americi, upoznao je prijatelja iz Nemačke koji mu je pronašao bolji posao i mesto za boravak. Pored posla, upisao se u Kuperovu večernju školu gde se istakao kao izuzetan matematičar. Sledeći cilj bio mu je Kolumbija univerzitet za koji se pripremao čak dve godine!
Mihajlo Pupin 1879. godine konačno postaje akademski građanin i svoju prvu godinu na univerzitetu završava odličnim uspehom koji mu donosi vredne nagrade. Kako bi obezbedio novac za svakodnevne potrebe, Pupin se bavio davanjem dopunskim časovima, rvanjem i poljskim poslovima.
Nakon uspešno završenih studija upućuje se ka Evropi
Pupin na Kembridžu provodi šest godina proučavajući fiziku i elektrotehniku. Na prvoj godini studija slušao je mnogobrojna naučna predavanja koja su doprinela njegovoj kasnijoj nauci.
Nakon teškog perioda i uspešno završenih svih studija, 1892. godine Mihajlo Pupin postaje nastavnik na Univerzitetu Kolumbija gde je radio sve do 1929. godine.
Njegov položaj profesora teorijske elektrotehnike usmerio je njegovo interesovanje na proučavanje elektromagnetnih fenomena.
Mihajlo Pupin je tokom svog naučnog i eksperimentalnog rada doneo značajne zaključke značajne za oblasti višestruke telegrafije, bežične telegrafije i telefonije, zatim rendgenske tehnologije, a dao je i veliki doprinos razvoju elektrotehnike.
Njegovo najveće otkriće – Pupinovi kalemovi omogućili su prenos telefonskih razgovora na veliku daljinu.
“Male stvari mogu imati veliki uticaj na kasniji tok događaja u nečijem životu.” – Mihajlo Pupin
Dobitnik je mnogih naučnih nagrada i medalja, bio je član Američke akademije nauka, Srpske kraljevske akademije i počasni doktor 18 univerziteta.
Ulice, škole, muzeji, instituti… danas nose naziv po cenjenom srpskom fizičaru, elektroinženjeru i pronalazaču.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.