SRBIJA – Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuel Žiofre rekao je danas da nema razgovora o sankcijama Srbiji, kao i da EU Srbiju želi sa sobom.
“Srbija je kandidat, preduzela je iste mere kao Evropska unija, otvorila vrata izbeglicama, omogućila im pristup tržištu rada, obrazovanju. Puno je pozitivnih koraka učinjeno, želimo da srpska Vlada i srpski narod budu sa nama, suprotstavljajući se agresiji u Ukrajini”, rekao je Žiofre za N1.
On je doda i da se Srbija uskladila sa velikim brojem deklaracija EU i da je donet veliki broj restriktivnih mera.
“Očekujemo da će se sve zemlje koje imaju ambiciju ka EU postepeno uskladiti sa spoljnom politikom i merama koje je Unija donela”, rekao je on.
Na pitanje „šta je postepeno“ i da li je Unija ostavila vlastima u Srbiji da donesu odluku o sankcijama Rusiji posle izbora, Žiofre kaže da to nije slucaj.
„Imamo stalni dijalog sa srpskom Vladom, nastavićemo da razgovoramo i posle izbora. Srbija je povećala stopu usklađenosti sa evropskom spoljnom politikom. Krećemo se u dobrom pravcu, očekivanja su tu, jer je Srbija rekla da joj je strateški cilj da se učlani u Uniju, o tome će biti razgovora i sa novom Vladom“, objasnio je Žiofre.
Žiofre je rekao da ne može da odgovori konkretnije da li ce Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, morati da uvede sankcije Rusiji.
“Znamo da je Srbija u delikatnoj poziciji, energetski zavisi od Rusije, moramo da se pozabavimo tim pitanjem”, napomenuo je Žiofre.
On je istakao da je energija kljucno pitanje, a da je EU odlucila da smanji uvoz uglja, nafte i gasa iz Rusije.
“Izaći ćemo sa planom kako to da se ostvari, želimo da smanjimo našu zavisnost od energenata iz Rusije i da je ukinemo”, naveo je Žiofre.
Gledamo Zapadni Balkan i Srbiju kao deo koji želimo sa nama, želimo da se suprotstavimo ruskoj agresiji, istakao je Žiofre.
“Kad Rusija pošalje tenkove u Ukrajinu, mnogo je problema celom svetu, želimo da uvedemo Srbiju u deo rešenja, Srbija će biti u prilici da kupuje gas i iz drugih zemlja, Evropska unija želi da izgradi snažno partnerstvo sa Srbijom na putu ka EU”, ukazao je Žiofre.
Komentarišući izbore u Srbiji 3. aprila, kaže da su oni izuzetno važni.
“Predano smo radili da bi poboljšali uslove, imali smo medustranacki dijalog, takode smo snažno podržali primenu preporuka o Izbornom zakonu, nešto je primenjeno, vidimo da sve politicke stranke ucestvuju u procesu, to je pozitivno, to bi trebalo da se odrazi i u Skupštini. Posle izbora će biti još više posla, za nove izborne reforme, biće novih pitanja kojima cemo morati da se bavimo, puno toga treba rešavati”, rekao je Žifre.
Žiofre kaže i da EU želi da radi intenzivnije na procesu pristupanja Zapadnog Balkana Uniji.
“Važno je ubrzati ga, želimo sa novom Vladom da sednemo i da razgovoramo. Znamo koji je put kojim treba ici, potrebne su nam reforme, vladavina prava, borba protiv organizovanog kriminala, korupcije. Bice obnovljeno interesovanje, ova kriza je dala novi zamah. Oni vide Uniju kao mesto gde ljudi mogu pristojno da žive, gde demokratija može da funkcioniše”, ocenio je on.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.